Ndryshimi mes inspektimeve të "Acidi sulfurik"

v
Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Janar| +janar| & -Janar]] +janar]] & -Shkurt +shkurt & -Shkurt]] +shkurt]] & -Shkurt| +shkurt| & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator ...
v (Bot: Migrating 70 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q4118 (translate me))
v (Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Janar| +janar| & -Janar]] +janar]] & -Shkurt +shkurt & -Shkurt]] +shkurt]] & -Shkurt| +shkurt| & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator ...)
[[Skeda:Sulfuric-acid-2D-dimensions.svg|Struktura molekulare e Acidit Sulfurik|right|thumbparapamje]]
 
'''Acidi Sulfurik''' (me formulën kimike '''[[Acidi sulfurik|H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub>]]''') është lëng i dendur me ngjyrë të errët, ngjajshëm si të vajit. Ka peshë specifike 1,91 gati dy herë më të madhe se [[uji]]. Është një prej acideve më të forta inorganike, dhe është substancë dehidratuese d.m.th e absorbon ujin prej ajrit por edhe prej [[qeliza]]ve.