Ndryshimi mes inspektimeve të "Agim Shuke"

46 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Reverted to revision 1315980 by Addbot on 2013-04-02T16:03:36Z)
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
[[Skeda:Agim Shuke.jpg|parapamje|250px]]
Agim Shuke ka lindur në 8 Prill të vitit 1942 në qytetin e [[Kuçova|Kuçovës]]. Pas mbarimit të studimeve në Institutin e Lartë të Arteve (sot Akademia e Arteve) fillon punën si aktor në Teatrin Popullor (sot Teatri Kombëtar) dhe më vonë si Pedagog në Institutin e Lartë të Arteve (sot Akademia e Arteve)
Në kinematografi do të interpretojë 20 role. Roli i tij i parë do të jetë roli i Dinit në filmin “[[Oshëtimë në bregdet|Oshëtim në bregdet]]” në vitin 1966. Më tej do të vazhdonin role të tjerë si roli i Bashkimit në filmin “[[Plagë të vjetra]]” në vitin 1969, roli i Sandrit në filmin “[[Në fillim të verës]]” në vitin 1975, roli i Komisarit Shqiptar të Bazës Detare në filmin “[[Ballë për ballë]]”, roli i Musait në filmin “[[Militanti]]” në vitin 1984 etj. Roli i tij më i fundit do të jetë ai i Babait të Anilës në filmin “[[Një djalë edhe një vajzë]]” në vitin 1990.
Agim Shuke ndahet nga jeta dhe nga familja e tij e dashur në vitin 1992.
 
1969 -- [[Plagë të vjetra]] ..........................................Bashkimi
 
1966 -- [[Oshëtimë në bregdet|Oshëtim në bregdet]] ...................................Dini
 
== Lidhje të jashtme ==