Dallime mes rishikimeve të "Turtulli"

1.718 bytes removed ,  9 vjet më parë
Përcjellim te Turtullesha
({{merge|Turtullesha}})
(Përcjellim te Turtullesha)
 
{{merge|#REDIRECT[[Turtullesha}}]]
{{Taxobox
| name = Turtulli
| image = Streptopelia turtur on a branch.jpg
| image_width = 250px
| regnum = [[Animal]]ia
| phylum = [[Chordata]]
| classis = [[Aves]]
| ordo = [[Columbiformes]]
| familia = [[Columbidae]]
| genus = ''[[Streptopelia]]''
| species = '''''S. turtur'''''
| binomial = ''Streptopelia turtur''
| binomial_authority = ([[Carl Linnaeus|Linnaeus]], 1758)
}}
 
Turtulli (''Streptopelia turtur'')
 
==Gjatësia==
26-28 cm, krahët e hapur: 47-53 cm.
 
==Përshkrimi==
Ditët e ngrohta me diell në verë
dhe degët në lulëzim janë vendi më i mirë
për të dëgjuar këngët gërhitëse të turtullit.
Turtulli është një vizitor i verës dhe më i vogli
i llojit të pëllumbave, si dhe më delikati dhe
më tërheqësi njëkohësisht. Pjesa qendrore e
pendëve të krahëve është me ngjyrë të zezë,
në dallim nga ngjyra kafe që mbizotëron. Koka
dhe qafa janë gri, kraharori ngjyrë rozë e çelët
dhe pjesa fundore e krahëve ngjyrë e errët.
Bishti është shumë më i dukshëm në fluturim
për shkak të kontrastit bardh e zi. Fluturimin e
ka të shpejtë.
 
==Përhapja dhe habitati==
Jeton në parqe, pyje
të hapur, me shkurreta, grupe pemësh, gardhe,
etj. Shpesh jeton në shtylla telefoni apo
elektriku përgjatë rrugës dhe pranë fushave
me drithë.
 
==Riprodhimi==
Foletë i vendos në shkurre të
gjata ose në gardhe të dendur. Lëshon dy vezë
në muajin maj, ose më pas, por edhe disa të
tjera gjatë një periudhe të dytë inkubacioni.
Ngrohja e vezëve zgjat 13-14 ditë. Të vegjlit
arrijnë të fluturojnë brenda tre javëve.
 
==Ushqimi==
Ushqehet me fara dhe gjethe të të
gjitha llojeve.
 
==Zëri==
Tingull grykor ”rruuurrrr”.
 
[[Kategoria:shpezë]]