Ndryshimi mes inspektimeve të "Japonia"

8 bytes removed ,  7 vjet më parë
v (roboti largoj: tl:Hapon (bansa) (strong connection between (2) sq:Japonia and tl:Hapon))
{{kryesor|Historia e Japonisë}}
=== Parahistoria ===
==== Koha Paleolitike ====
Koha paleolitike japoneze ([[Gjuha japoneze|japonisht]] 旧石器時代, kyū-sekki-jidai) mbulon një periudhë kohore rreth viteve 100,000 deri 30,000 para erës sonë, kur janë gjetur edhe [[Vegla Hekuri|veglat e para të hekurit]], të cilat mendohet se datojnë diku rreth viteve 12,000 para erës sonë, në fund të ''Periudhës së Akullnajave'' dhe i përkasin fillimit të ''Periudhës Mesolitike'' ([[Gjuha japoneze|japonisht]] Jōmon). Një datë fillimi prej rreth 35,000 vjet Par.K. pranohet më gjerësisht<ref>[http://www.t-net.ne.jp/~keally/palaeol.html Japanese Palaeolithic Period], Charles T. Keally</ref>. [[Arkipelag]]u Japonez unda nga kontinenti pas periudhës së akullnajave, diku rreth 11,000 Par.K. . Pas zbulimit të një gënjeshtre për historinë paleolitike të Japonisë nga një kërkues amator, shumë vende ku janë gjetur mbetje të kësaj kohe kanë kaluar në hetim të hollësishëm.
 
Anonymous user