Dallime mes rishikimeve të "Klementi XII"

6 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Robot: ndryshime kozmetike
(Importim automatik i artikullit. Shiko projektin WP:PV)
 
v (Robot: ndryshime kozmetike)
{{Kartela Papë
| emri = Papa Klementi XII
| figura = [[FileSkeda:Pope Clement XII, portrait.jpg|250px|Clemente XII]]
| legjenda = Klementi XII rituali nga [[Agostino Masucci]]
| titulli = papa i 246 i Kishës Katolike
| nëntitulli =
| stema = [[FileSkeda:C o a Clemente XII.svg|150px]]
| zgjedhja = [[12 korrik]] [[1730]]
| shugurimi peshkopal = [[16 korrik]] [[1730]]
| firma =
}}
'''Papa Klementi XII''' (Lorenzo Corsini l. [[7 prill]] [[1652]], [[Firence]] - v. [[6 shkurt]] [[1740]], [[Roma]]) ishte [[Lista e papëve|papa i 246 i Kishës Katolike]]. <ref name="EdP">* {{en}} {{{emri}}} - [http://www.newadvent.org/cathen/12272b.htm Enciklopedia katolike e papëve]</ref> Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më [[12 korrik]] [[1730]] dhe deri më [[6 shkurt]] [[1740]]. Paraardhës i tij ishte [[papa Benedikti XIII]], ndërsa pasardhësi [[papa Benedikti XIV]].
 
== Shiko edhe ==
* [[Lista e papëve]]
* [[Vatikani]]
 
== Lidhje të jashtme ==
* {{commonscat| Clement XII }}
* {{en}} [http://www.guardian.co.uk/news/datablog/2013/feb/13/popes-full-list Lista e të gjithë papëve] nga gazeta Guardian.
 
== Referenca ==
<references/>