Dallime mes rishikimeve të "Leoni III"

5 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Robot: ndryshime kozmetike
(Importim automatik i artikullit. Shiko projektin WP:PV)
 
v (Robot: ndryshime kozmetike)
{{Kartela Papë
| emri = Papa Leoni III
| figura = [[FileSkeda:Karelbig leo3.jpg|250px|]]
| legjenda =
| titulli = papa i 96 i Kishës Katolike
| firma =
}}
'''Papa Leoni III''' ( l. 750 ca, [[Roma]] - v. [[12 qershor]] [[816]], [[Roma]]) ishte [[Lista e papëve|papa i 96 i Kishës Katolike]]. <ref name="EdP">* {{en}} {{{emri}}} - [http://www.newadvent.org/cathen/12272b.htm Enciklopedia katolike e papëve]</ref> Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më [[26 dhjetor]] [[795]] dhe deri më [[12 qershor]] [[816]]. Paraardhës i tij ishte [[papa Adriani I]], ndërsa pasardhësi [[papa Stefani IV]].
 
== Shiko edhe ==
* [[Lista e papëve]]
* [[Vatikani]]
 
== Lidhje të jashtme ==
* {{commonscat| Leo III }}
* {{en}} [http://www.guardian.co.uk/news/datablog/2013/feb/13/popes-full-list Lista e të gjithë papëve] nga gazeta Guardian.
 
== Referenca ==
<references/>