Dallime mes rishikimeve të "Rexhep bej Mitrovica"

v
Robot: ndryshime kozmetike
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Faqe e re: {{Biografia-Box |Emri Mbiemri = Rexhep Mitrovica<br />Nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë |FOTO = 250px |Emri = Rexhep |Mbiemri...)
 
v (Robot: ndryshime kozmetike)
=== Mërgimi ===
 
Në gjysmën e nëntorit 1944 grupi i kosovarëve, Rexhep Mitrovica, [[Xhaferr Deva]], [[Tahir Zajmi]], [[Xhelal Mitrovica]], dhe [[Rexhep Krasniqi]], mori rrugën e mërgimit. Pas një qëndrimi dyjavor në [[Zagrebi|Zagreb]] ata lëvizën drejt Austrisë. Mitrovica kishte shëndet delikat dhe u detyrua të shtrohet në senatoriumin afër qytetit Feldkireh afër kufirit zviceran. Gjatë periudhës 1945-1947 Xhaferr Deva qëndroi në Austrinë perëndimore. Në verë të këtij viti, ai bashkë me Xhelal Mitrovicën, Tahir Zajmin dhe [[Ali Draga|Ali Dragën]] shkuan në Itali. Prej andej e tërhoqën edhe Rexhep Mitrovicën e përmirësuar. U vendosën në Gjenovë të Italisë dhe, pas dy muajsh, me ndihmën e një deputeti turk me origjinë shqiptare nga Prizreni, mik personal i Xhafer Devës, i siguruan Rexhep Mitrovicës lejen për të shkuar në Turqi.<ref>Hajrizi F., Rexhep Mitrovica – Misionar i kombit, një jetë për Shqipërinë etnike</ref>
 
Rexhep Mitrovica vdiq më 1967 në [[Turqi]].