Dallime mes rishikimeve të "Kreu i shtetit"

41 bytes removed ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Ndryshim i emrit shqiperi në Shqipëri)
No edit summary
PRESIDENTI I REPUBLIKËS
'''Presidenti''' është një titull që zakonisht e marrin kryetarët e shtetev apo të organizatave, shoqatave e ndërrmarrjeve të ndryshme.
Neni 86.
 
1. [[Kushtetuta e Shqipërisë|Kushtetutën e Shqipërisë]] titulli Presiden është përcaktuar nën nenin 86 ku thuhet se : Presidenti i Republikës është Kryetar i Shtetit dhe përfaqëson unitetin e popullit.
2. President mund të zgjidhet vetëm shtetasi shqiptar që nga lindja, me qëndrim jo më pak se 10 vjetët e fundit në Shqipëri dhe që ka mbushur moshën 40 vjeç.
 
 
{{poli-Cung}}
 
[[Category:Kryetarë| ]]
Anonymous user