Ndryshimi mes inspektimeve të "Azem Shkreli"

73 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q9163202 (translate me))
{{Infobox shkrimtar
| emri = Azem Shkreli
| foto = [[Skeda: Shkreli.jpg|180px]]
| titulli =
| emri i lindjës =
| ditëlindja = [[10 shkurt]] [[1938]]
| vendlindja = [[Shkrel-Rugovë]], [[Pejë]]
| ditëvdekja = [[1997]]
| vendvdekja = [[Prishtinë]]
| pseudonimi =
| nacionaliteti = shqiptar
fisit = = Shkrel
| zhanri = Poezi, Prozë, Kritikë letrare
| webfaqja =
}}
 
== Biografia==
'''Azem Shkrelí''' lindi më [[1938]] në [[Rugova|Rugovë]] të [[Peja|Pejës]]. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa në [[Prishtina|Prishtinë]] ai vazhdoi shkollën e mesme për të vazhduar fakultetin Filozofik, degën e gjuhës dhe të letërsisë shqipe. Për shumë vjet ai ka qenë kryetar i shoqatës së Shkrimtarëve të Kosovës, drejtor i Teatrit Krahinor në [[Prishtinë]] dhe themelues e drejtor i [[Kosovafilmi|Kosova Filmit]].
 
Poezitë e tij janë përkthyer në shumë gjuhë të huaja. Shfaqja e [[Azem Shkreli]]t si [[poet]], përpos që përputhej me ardhjen e talentit të fuqishëm, shënonte njëkohësisht kthesën e parë drejt hapjes dhe modernizimit të poezísëpoezisë shqipe të Pasluftës. Shkreli u ngjít natyrshëm në kulmet e poezisë së sotme shqiptare dhe këtë vend ai e konsolidoi dhe e përforcoi nga njëra vepër poetike në tjetrën, deri në atë të fundit, që e la dorëshkrim "''Zogj dhe gurë''", botuar më [[1997]].
Vdiq në pranverën e vitit [[1997]].
 
Azem shkreli u ngjit në maje të letrave shqipe dhe vetës i krijoi
me dhembje e përjetuam ndarejen e tij fizike : NRW,së në [[Gjermani]], në ''QendrenQendrën Kulturore Shqiptare'', ne [[Gelsenkirchen]],
 
== Veprat letrare ==
 
=== Poezi ===
* |Bulzat ({{L|1960}}),
* |Engjujt e rrugëve ({{L|1963}}),
* |E di një fialëfjalë prej guri ({{L|1969}}),
* |Nga bibla e heshtjes ({{L|1975}}),
* |Pagëzimi i fjalës ({{L|1981}}),
* |Nata e papagajve ({{L|1990}}),
* "Lirikë me shi ({{L|1994}}),
* |Zogj dhe gurë ({{L|1997}}).
 
== Veprat ==
- “Bulzat” - Kjo vepervepër eshteështë e perberepërbëre nga gjashte cikle : “''Poema e pakthyeme''”, “''Kallximi në tri kangë''”, “[[Akuarele]]”, “[[Elegji]]”, “''Intimet''” dhe “''Hoje''”.
 
==Veprat==
- “Bulzat”- Kjo veper eshte e perbere nga gjashte cikle: “''Poema e pakthyeme''”, “''Kallximi në tri kangë''”, “[[Akuarele]]”, “[[Elegji]]”, “''Intimet''” dhe “''Hoje''”.
== Vepra ==
* | ''Kallximi ne tri kange''
“Shputat e hueja”, “Mohomi”, “Tuba e tretun” dhe “Nusja”.
* | [[AKUARELE]]
“Mbramje” ketu pershkruhet mbremja e cila i merr kujtimet e dites. “Hana” ketu pershkruhet se si humbet neper re. “Dhe loti” ketu kemi te paraqitur lotet te cilet sikur jane ne pritje gjithmone.
* |[[ELEGJI]]
“Nji jete”, poezitpoezitë “Murana”, ”Ne ndamje”, “Renkimi“Rënkimi i vorreve”, “Melodija“Melodia e nji kasollje”, “Vajzes“Vajzës mbi vorr”.
* |. Intimet
Poezitë: “O, kenge”kënge”, “Lirike intime”, “Lotet“Lotët e maleve” dhe “Kercenimi”“Kërcënimi”.
* | HOJE
Ne ketekëtë cikelcikël bejnebëjnë pjese poezitepoezitë : “Perralla“Përralla e mshefun”, “Kepute nji lule”, “Qortim”, “Kur te shkosh…”, “Vargje malli”, “Peshperitje”, “Dashni”, “Portret”, “Deshire”, “Ngashnjim”, “Hoje”, dhe “Dallga”. [[Bernard Lazraj]]
[[Bernard Lazraj]]
 
=== Prozë ===
* |Karvani i bardhë ({{L|1961}}),
* |Sytë e Evës (1975),
* |Muri përfundi shqipes Shtatë nga at,
 
=== Drama ===
* |Fosilet ({{L|1968}}),
* |Varri i qyqes ({{L|1983}}) etj.
 
== Lidhje të jashtme ==
{{commons|Azem Shkreli}}
{{imdb emri|id=0794543|emri=Azem Shkreli}}
* | [[http://www.elsie.de/en/books/b50.html]]
* | [[http://www.letersia.fajtori.com/Letersi/Moderne/Azem_Shkreli/]]
* | [[http://www.shkreli.net/azem/index.html Strona poświęcona A.Shkreli]]
* | [[[http://www.albanianliterature.net/authors_modern2/shkreli.html Strona poświęcona literaturze albańskiej|Sh.Cakolli]]
 
[[Kategoria:Shkrimtarë shqiptarë]]
[[Kategoria:Lindje 1938]]
[[Kategoria:Vdekje 1997]]
[[Kategoria:Njerëz nga Peja]]
[[Kategoria:Shkrimtarë shqiptarë]]
[[Kategoria:Vdekje 1997]]