Ndryshimi mes inspektimeve të "Azem Shkreli"

30 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
=== Poezi ===
* |Bulzat ({{L|1960}}),
* |Engjujt e rrugëve ({{L|1963}}),
* |E di një fjalë prej guri ({{L|1969}}),
* |Nga bibla e heshtjes ({{L|1975}}),
* |Pagëzimi i fjalës ({{L|1981}}),
* |Nata e papagajve ({{L|1990}}),
* "Lirikë me shi ({{L|1994}}),
* |Zogj dhe gurë ({{L|1997}}).
 
== Veprat ==
 
== Vepra ==
* | ''Kallximi ne tri kange''
“Shputat e hueja”, “Mohomi”, “Tuba e tretun” dhe “Nusja”.
* | [[AKUARELE]]
“Mbramje” ketu pershkruhet mbremja e cila i merr kujtimet e dites. “Hana” ketu pershkruhet se si humbet neper re. “Dhe loti” ketu kemi te paraqitur lotet te cilet sikur jane ne pritje gjithmone.
* |[[ELEGJI]]
“Nji jete”, poezitë “Murana”, ”Ne ndamje”, “Rënkimi i vorreve”, “Melodia e nji kasollje”, “Vajzës mbi vorr”.
* |. Intimet
Poezitë: “O, kënge”, “Lirike intime”, “Lotët e maleve” dhe “Kërcënimi”.
* | HOJE
Ne këtë cikël bëjnë pjese poezitë : “Përralla e mshefun”, “Kepute nji lule”, “Qortim”, “Kur te shkosh…”, “Vargje malli”, “Peshperitje”, “Dashni”, “Portret”, “Deshire”, “Ngashnjim”, “Hoje”, dhe “Dallga” [[Bernard Lazraj]]
 
=== Prozë ===
* |Karvani i bardhë ({{L|1961}}),
* |Sytë e Evës (1975),
* |Muri përfundi shqipes Shtatë nga at,
 
=== Drama ===
* |Fosilet ({{L|1968}}),
* |Varri i qyqes ({{L|1983}}) etj.
 
== Lidhje të jashtme ==
{{commons|Azem Shkreli}}
{{imdb emri|id=0794543|emri=Azem Shkreli}}
* | [[http://www.elsie.de/en/books/b50.html]]
* | [[http://www.letersia.fajtori.com/Letersi/Moderne/Azem_Shkreli/]]
* | [[http://www.shkreli.net/azem/index.html Strona poświęcona A.Shkreli]]
* | [[[http://www.albanianliterature.net/authors_modern2/shkreli.html Strona poświęcona literaturze albańskiej|Sh.Cakolli]]
 
[[Kategoria:Lindje 1938]]