Ndryshimi mes inspektimeve të "Romani"

3 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 1312060 i bërë nga 85.30.88.130 (diskutimet))
* '''Romani m.''' (fr. roman nga lat. romanus-romak ; në fillim vepër letrare e shkruar në gjuhën romane=romake) let. vepër letrare e gjatë zakonisht në prozë, e cila pasqyron një rreth të gjërëgjerë ngjarjesh dhe karakteresh të njerëzve , duke spikatur një prej tyre.
* '''Romani m.''' (lat. romanus) - amilje e popujve, gjuhët e të cilëve rrjedhin nga latinishtja vulgare (popullore), si : gjuha italiane, frënge, spanjolle, portugeze, romune etj., përkatësisht popujt. italian, frëng, spanjoll, portugez, romun etj.
* '''Romane m.''' (lat. roman/us, - a, ~um) që i përket një populli a një gjuhe romane, popull roman, gjuhë romane.
* [[Roman Polanski]] - [[regjisor]] polak
 
 
== Burim i të dhënave ==
* f.548 rreshti.24 majtas - "Fjalor i fjalevefjalëve te hauajahuaja".
 
{{kthjellim}}