Dallime mes rishikimeve të "Jusufi"

6 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v (Bot: Migrating 22 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q563644 (translate me))
No edit summary
10 - '''Jusufi''', i biri i Ja'kubit. Vëllezërit e kishin hedhur ne grope por e kishte shpetuarshpëtuar Allahu, subhanehu ve teala. EshtëËshtë i ndershëm dhe bir i te ndershmeve. Ishte shume i bukur dhe Allahu, subhanehu ve teala, e ruajti nga dredhitedredhitë e gruas se sundimtarit. Allahu e dërgoi si pejgamber dhe ia dhuro begatinebegatinë e komentimit te ëndrrave dhe ia mundësoi te sundoje te toke. Thotë Allahu, subhanehu ve teala, "kështu (sikuse e shpëtuam nga bunari). Ne i bëmë vend Jusufit në tokë (në Egjipt), e që t'ia mësojmë atij shpjegimin për disa ëndrra..." (Jusuf 21).
 
[[so:Nabi Yuusuf]]