Dallime mes rishikimeve të "Palermo"

540 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 94 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q2656 (translate me))
|shënim =
}}
'''Palermo''' (ose ''PalermëPalerma'') është kryeqytet i krahinës italiane të [[Sicilia|Sicilisë]], i cili u themelua nga fenikasit, i pesti në [[Itali]] për nga numri i popullsisë.
 
të vërtetë në krahinën e Palermës gjenden tre vende [[arbëreshë]],: më afër është [[PianaHora deglie Albanesi|HoraArbëreshëvet]], qyteti më i madh shqiptar në Itali, larg 5 kilometra nga kjo ndodhet [[Sëndastina]], kolonia e Horës së Arbëreshëvet, dhe pastaj më shumë në brendësi [[Kundisa]], katundi i [[Nikolla Keta|Nikollës Keta]]. Në krahinën e Palermës dy vende e tjera ishin shqiptar. Deri në Luftën e Dytë Botërore, para një bombë e shkatërroi, Palerma ka pasur Seminarin shqiptar i arbëreshëve të Sicilisë, themeluar nga fshatrati madhi [[Gjergji Guxeta|At Gjergji Guxeta]], një shkollë prestigjioze ku studiuan intelektualët më të mëdhenjshquar arbëreshë (për shembull [[Nikolla Keta]], [[Dhimitër Kamarda]], [[Zef Skiroi]], Arbërisëetj.). Palermo është vendi ku është arratisur shkrimtari i njohur shqiptar [[Petro Marko]].
 
{{Commons|Palermo}}