Dallime mes rishikimeve të "Palermo"

572 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{QyteteQytet
|Qyteti=Palermo
|qyteti = {{PAGENAME}}
|Lloji i vëndbanimit=Qytet
|emblema =
|emblema1 Flamuri_figura = 100px
|vendndodhja Flamuri_artikulli = Palermo, Sicily.png
|vendndodhja1Stema_figura = 150px =
|sheshi Stema_artikulli = Palermo-Panorama-bjs-3.jpg
|popullsia Stema_gjerësia = 1.041.314
|Pamje = Palermo-Panorama-bjs-3.jpg
|dëndësia = 4 126,41
|Përshkrimi i pamjes = Një pamje e Palermos
|sipërfaqja = 158,88
|cilishtet Shteti = Italia
|Koordinatat =
|cilirrethe =
|adresaekuvenditRajoni = [[Sicilia]]
|numriipostes Qarku =
|Distrikti =
|prefiksi =
|Kantoni =
|faqezyrtareekuvendit =
|Departamenti=
|kryetarimomental =
|partiaudheheqese Lartësia = 14 m
|shënim Themelimi =
|Sipërfaqja = 158.88 km²
|Zona Kohore = B, 751 GG
|Kodi Postal = 90100, 90121-90151
|Targa e automjeteve =
|Aeroporti =
|Kryetari i Bashkisë = Leoluca Orlando
|Asambleja rajonale =
|Partia udhëheqëse = IDV
|WebFaqja = {{official|http://www.comune.palermo.it/}}
|Popullsia = 1.041.314
|Dendësia = 4 126.41/km²
|Zona urbane =
|Zona metropolitane =
<!--Harta-->
|cilirrethe përshkrimi_harta =
|emblema harta_gjerësi =
|qytetiharta = {{PAGENAME}} = Italia
|CoordAddon = type:city(670,000)_region:IT-PA
| gjer_g=38 | gjer_m=14 | gjer_s= | gjer_dr =N
| gjat_g=13 | gjat_m=22 | gjat_s= | gjat_dr =E
}}
'''Palermo''', ose ''Palerma'', është kryeqytet me një milion banorë i krahinës italiane të [[Sicilia|Sicilisë]], i pesti në [[Itali]] për nga numri i popullsisë, pas [[Romë]]s, [[Milano]]s, [[Napoli]]t dhe [[Torino]]s, e tridhjetë e parë në nivel evropian, si dhe qendra kryesore urbane të Sicilisë dhe ishullor. Kryeqendër e Krahinën së Palermos dhe e rajonit Siçilia, është selia e Kuvendit rajonal, Universiteti dhe kryepeshkopata kryesore rajonale.
 
== Demografia ==
[[Skeda:Panoramica Cattedrale di Palermo.jpg|thumb|left|Katedralja e Palermos]]
=== Pakicat etnike dhe të huaja ===
Në 31 dhjetor, 2010 në Bari jetonin 8.881 banorë të huaj, e barabartë kjo me 2.77 për qind të popullsisë së qytetit. Bashkësitë më të mëdha janë:
 
* [[Skeda:Flag of Albania.svg|25px|Shqipëria]] shqiptarë: 16.487