Ndryshimi mes inspektimeve të "Qarku i Vlorës"

2 bytes removed ,  7 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 39 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q192849 (translate me))
v
| Kodi ISO = AL-12
}}
'''Qarku i Vlorës''' është një nga 12 qarqet në [[Shqipëri]] dhe ka një sipërfaqje prej 2.706 km². Qarku i Vlorës i përfshin [[Rrethi i Delvinës|rrethin e Delvinës]], [[Rrethi i Sarandës|rrethin e Sarandës]] dhe [[Rrethi i Vlorës|rrethin e Vlorës]]. Qendra e Qarkut të Vlorës ndodhet në qytetin e [[Vlorë]]s. ISO 3166-2-Code është AL-12. Qarku i Vlorës kufizohet në veri me [[Qarku i Fierit|Qarkun e Fierit]], në lindje [[Qarku i Gjirokastrës|Qarkun e Gjirokastrës]], në jug me [[Greqia|Greqinë]] dhe në jugperëndim deri në perëndim me [[Deti Adriatik|Detin Adriatik]] dhe [[Deti Jon|Detin Jon]] gjatë [[Bregdeti]]t. Rajoni i TiranësVlores ka një popullsi prej 181.996<ref>[http://www.instat.gov.al/graphics/doc/downloads/publikime/Tregues%20sipas%20qarqeve2006.pdf Tregues sipas Qarqeve] Popullsi e Qarkut</ref> banorësh.
 
== Galeria ==
4

edits