Ndryshimi mes inspektimeve të "Evropa"

1.571 bytes added ,  7 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 80.91.125.106 (diskutimet) në versionin e fundit nga Blerimabedini2013.
v (U kthyen ndryshimet e 80.91.125.106 (diskutimet) në versionin e fundit nga Blerimabedini2013.)
== Kuptimi ==
Fjala "Evropë" ka përdorime të shumta. Kryesoret janë [[gjeografia|gjeografike]] dhe [[politika|politike]].
 
,jgjggbjhkilhj,gjfyrthij
* Nga ana gjeografike, Evropa është siujdhesa më perëndimore e [[kontinent]]it të [[Evroazia|Evroazisë]] ; limitet e saj janë të përfunduara qartë nga [[deti]] në Veri, Jug dhe Perëndim. [[Malet Urale]] zakonisht merren si kufiri lindor i Evropës, së bashku me [[Lumi Ural|Lumin Ural]], dhe [[Deti Kaspik|Detin Kaspik]]. Mund të merret parasysh që Evropa kufizohet në juglindje nga [[Kaukazi|Malet Kaukaze]], [[Deti i Zi]] dhe ngushticat ujore që e lidhin atë me Mesdheun.<ref name=gjeneruar_automatikisht1>{{cite web|last=Microsoft® Encarta® Online Encyclopedia 2007|title="Europe"|url=http://encarta.msn.com/encyclopedia_761570768/Europe.html|accessdate=2007-12-27}}</ref>
* Nga ana politike, Evropa përbëhet nga vendet e [[Bashkimi Evropian|Bashkimit Evropian]]{{cito}}, por mund të ndodhi që t'i drejtohet vendeve që janë anëtare të [[Këshilli i Evropës|Këshillit të Evropës]], i cili ka 47 anëtarë ku përfshihen edhe 27 shtetet e Bashkimit Evropian.<ref>{{cite web|url=http://www.coe.int/T/e/Com/about_coe/|title=About the Council of Europe|publisher=Council of Europe|accessdate=2008-06-09}}</ref>
* Përveç kësaj, njerëzit në [[Irlanda|Irlandë]], [[Britania e Madhe|Britaninë e Madhe]], [[Skandinavia|Skandinavi]] dhe në ishujt e [[Atlantiku Verior|Atlantikut Verior]] dhe [[Mediterani]]t, mund t'i drejtohen [[Evropa Kontinentale|pjesës kontinentale]] thjesht si "Evropa" ose si "Kontinenti".<ref>{{cite web|url=http://wordnet.princeton.edu/perl/webwn?s=Europe|title=Europe - Noun|publisher=Princeton University|accessdate=2008-06-09}}</ref>
 
== Emri ==
64

edits