Ndryshimi mes inspektimeve të "Andrés Iniesta"

8.034 bytes added ,  7 vjet më parë
Versioni më 12 qershor 2012 02:06 nga MerlIwBot
(Versioni më 12 qershor 2012 02:06 nga MerlIwBot)
{{Infobox futbollist
{{Use dmy dates|date=December 2012}}
| playername= Iniesta
{{Spanish name|Iniesta|Luján}}
| image = [[Skeda:Andrés Iniesta - 001.jpg|200px]]
{{Infobox football biography
| name = Andrés Iniesta
| image = Andrés Iniesta Euro 2012 vs France 01.jpg
| caption = Iniesta playing for Spain in the [[UEFA Euro 2012|Euro 2012]]
| fullname = Andrés Iniesta Luján
| nickname = Spanish Daniel
| birth_date = {{birth date and age|1984|5|11|df=y}}
| dateofbirth = {{birth date and age|11|5|1984}}
| birth_place = [[Fuentealbilla]], Spain
| cityofbirth = [[Fuentealbilla]], [[Albacete]]
| height = {{height|m=1.70}}<ref>{{cite web|url=http://www.fcbarcelona.com/football/first-team/staff/players/iniesta/biography |title=Barcelona profile |publisher=Fcbarcelona.com |date= |accessdate=23 June 2012}}</ref>
| positioncountryofbirth = [[MidfielderSpanjë]]
| height = {{height|m=1.70}}<ref>[http://www.fcbarcelona.com/web/english/futbol/temporada_07-08/plantilla/jugadors/iniesta.html Barcelona site]</ref>
| currentclub = [[FC Barcelona|Barcelona]]
| currentclub = [[FC Barcelona]]
| clubnumber = 8
| position = mesfushor
| youthyears1 = 1994–1996 | youthclubs1 = [[Albacete Balompié|Albacete]]
| youthyears =
| youthyears2 = 1996–2001 | youthclubs2 = [[FC Barcelona|Barcelona]]
| youthclubs =
| years1 = 2001–2003 | clubs1 = [[FC Barcelona B|Barcelona B]] | caps1 = 54 | goals1 = 5
| years =2000–2002<br />2002–
| years2 = 2002– | clubs2 = [[FC Barcelona|Barcelona]] | caps2 = 298 | goals2 = 29
| clubs =[[FC Barcelona B]]<br /> [[FC Barcelona]]
| nationalyears1 = 2000 | nationalteam1 = [[Spain national youth football team|Spain U15]] | nationalcaps1 = 2 | nationalgoals1 = 0
| caps(goals) = {{0}}35 {{0}}(3)<br />157 (12)<ref>[http://soccernet.espn.go.com/players/stats?id=17566&cc=5901 ESPN] (Last updated: 25 Jun 2007)</ref>
| nationalyears2 = 2000–2001 | nationalteam2 = [[Spain national under-16 football team|Spain U16]] | nationalcaps2 = 7 | nationalgoals2 = 1
| nationalyears = 2006–
| nationalyears3 = 2001 | nationalteam3 = [[Spain national under-17 football team|Spain U17]] | nationalcaps3 = 4 | nationalgoals3 = 0
| nationalteam = [[Kombëtarja spanjolle e futbollit|Spanjë]]
| nationalyears4 = 2001–2002 | nationalteam4 = [[Spain national under-19 football team|Spain U19]] | nationalcaps4 = 7 | nationalgoals4 = 1
| nationalcaps(goals) = {{0}}30 {{0}}(5)
| nationalyears5 = 2003 | nationalteam5 = [[Spain national under-20 football team|Spain U20]] | nationalcaps5 = 7 | nationalgoals5 = 3
|pcupdate = [[27 maj]] [[2008]]
| nationalyears6 = 2003–2006 | nationalteam6 = [[Spain national under-21 football team|Spain U21]] | nationalcaps6 = 18 | nationalgoals6 = 6
|ntupdate = [[20 gusht]] [[2008]]
| nationalyears7 = 2006– | nationalteam7 = [[Spain national football team|Spain]] | nationalcaps7 = 80 | nationalgoals7 = 11
| nationalyears8 = 2004 | nationalteam8 = [[Catalonia national football team|Catalonia]] | nationalcaps8 = 1 | nationalgoals8 = 0
| medaltemplates =
{{Medal|Team|[[FC Barcelona|Barcelona]]}}
{{Medal|RU|[[La Liga]]|[[2003–04 La Liga|2004]]}}
{{Medal|W|[[La Liga]]|[[2004–05 La Liga|2005]]}}
{{Medal|W|[[Supercopa de España]]|[[2005 Supercopa de España|2005]]}}
{{Medal|W|[[La Liga]]|[[2005–06 La Liga|2006]]}}
{{Medal|W|[[Supercopa de España]]|[[2006 Supercopa de España|2006]]}}
{{Medal|W|[[UEFA Champions League]]|[[2005–06 UEFA Champions League|2006]]}}
{{Medal|RU|[[UEFA Super Cup]]|[[2006 UEFA Super Cup|2006]]}}
{{Medal|RU|[[FIFA Club World Cup]]|[[2006 FIFA Club World Cup|2006]]}}
{{Medal|RU|[[La Liga]]|[[2006–07 La Liga|2007]]}}
{{Medal|3rd|[[La Liga]]|[[2007–08 La Liga|2008]]}}
{{Medal|W|[[La Liga]]|[[2008–09 La Liga|2009]]}}
{{Medal|W|[[Copa del Rey]]|[[2008–09 Copa del Rey|2009]]}}
{{Medal|W|[[Supercopa de España]]|[[2009 Supercopa de España|2009]]}}
{{Medal|W|[[UEFA Champions League]]|[[2008–09 UEFA Champions League|2009]]}}
{{Medal|W|[[UEFA Super Cup]]|[[2009 UEFA Super Cup|2009]]}}
{{Medal|W|[[FIFA Club World Cup]]|[[2009 FIFA Club World Cup|2009]]}}
{{Medal|W|[[La Liga]]|[[2009–10 La Liga|2010]]}}
{{Medal|W|[[Supercopa de España]]|[[2010 Supercopa de España|2010]]}}
{{Medal|W|[[La Liga]]|[[2010–11 La Liga|2011]]}}
{{Medal|RU|[[Copa del Rey]]|[[2010–11 Copa del Rey|2011]]}}
{{Medal|W|[[Supercopa de España]]|[[2011 Supercopa de España|2011]]}}
{{Medal|W|[[UEFA Champions League]]|[[2010–11 UEFA Champions League|2011]]}}
{{Medal|W|[[UEFA Super Cup]]|[[2011 UEFA Super Cup|2011]]}}
{{Medal|W|[[FIFA Club World Cup]]|[[2011 FIFA Club World Cup|2011]]}}
{{Medal|W|[[Copa del Rey]]|[[2011–12 Copa del Rey|2012]]}}
{{Medal|Team|{{fb|Spain}}}}
{{Medal|W|[[UEFA European Under-17 Football Championship|UEFA U-17 Championship]]|[[2001 UEFA European Under-16 Football Championship|2001]]}}
{{Medal|W|[[UEFA European Under-19 Football Championship|UEFA U-19 Championship]]|[[2002 UEFA European Under-19 Football Championship|2002]]}}
{{Medal|RU|[[FIFA U-20 World Cup]]|[[2003 FIFA World Youth Championship|2003]]}}
{{Medal|W|[[UEFA European Football Championship|UEFA Euro]]|[[UEFA Euro 2008|2008]]}}
{{Medal|W|[[FIFA World Cup]]|[[2010 FIFA World Cup|2010]]}}
{{Medal|W|[[UEFA European Football Championship|UEFA Euro]]|[[UEFA Euro 2012|2012]]}}
| pcupdate = 5 May 2013
| ntupdate = 26 March 2013
}}
 
'''Andres Iniesta Lujan'''
 
'''Karriera'''
 
'''Andrés Iniesta Luján''', lindi në [[Fuentealbilla]], [[Albacetes]], [[Spanjë]] më [[11 maj]] të vitit [[1984]], është futbollist spanjoll. Në FC Barcelona debutoi gjat kohës së trajnerit [[Louis Vaan Gaal]] në sezonin 2002-2003 dhe njëkohësishtë luante edhe për [[FC Barcelona B]]. Në sezonin 2004-2005 zhvilloi 37 ndeshje për ekipin e parë duke luajrus si mbrojtës.
Numri i tij në klub ishte 24, mirpo pas largimit të [[Ludovic Giulys]] për në [[AS Roma]] ai tani bart numrin 8.
Më [[17 maj]] të vitit [[2006]] ishte pjesë e ekipit kur FC Barcelona fitoi në finalen e [[UEFA Liga e Kampionëve|Ligën e Kampionëve]].
Që Në Moshën 12 Vjeqare ai filloi te lidhej per mundesi kalimi ne klube te ndryshme te spanjes pasi kishte Paraqitje te shkelqyeshme per [Fuentealbilla][Albacete].Gjithashtu Andres Ishte i Lidhur Edhe Per Nje Kalim Te Mundshem Tek Akademia e Madrileneve Por Ne Momentet e Fundit Akademia e Real Madridit Nderpreu Marreveshjet Per Kalimin e Andres Inestes Te Madrilenet.Pasi Prinderit e Tije Levizen Nga FuenteAlbilla Per Ne Qytetin e Barcelones Andres U Inkuadrua Ne Akademine e Blaugranasve Te Chuajtur La Masia[Fc Barcelona].Ne Fillim Inesta Luajti Si Mesfushor Defansif Por Trajneret Duke Pare Aftesite e Tija Sulmuese e Inkuadruan Ate Ne Kuadrin e Mesfushes Ofensife.Ne Vitin 1999 Ai Ishte Kapiten i Skuadres Barcelona U-15 Dhe Shenoi Golin Vendimtar Per Te Fituar [Nike Premier Cup 1999].
Kapiteni i Skuadres Se Pare Te Barcelones Ate Kohe Josep Guardiola Sot Tranjer i Fc Barcelona i Kishte Dhene Nje Autograf Andresit Pasi Ai e Kishte Idol[Idhull] Pep Guardiolen.Ne Vitin 2009 Kur Guardiola Morri Postin e Trajnerit Te Barcelona Me Iniesten Mesfushor Te Majte Ofansif Dhe Me Xavin Po Ashtu Mesfushor Ofansif Ne Te Djathte Ata Luanin Si Nje 2-she Shkaterruese e Frikkshme.
Më 29 Tetor 2002 Luis Van Gaal Ate Bote Trajner i Blaugranasve Sot i Bajernit Te Mynihut Inkuadroi Ne Loje Andresin Per Te Debutuar Ne Ligen e Kampioneve Kunder Club Bruge.Ne Vitin 2008 Pas Largimit Te Ronaldinhos Te Ac Milan Ai Fitoi Nje Vend Me Te Sigurte Tek 11-eshja Katalunase.Po Ate Sezon Andres Iniesta Fiton Ligen e Kampioneve Kunder Skuadres Angleze Manchester United.Per Mberritjen e Barcelones Ne Finale Me Meritori Ishte Pikerisht Andres Iniesta Pasi Shenoi Golin Vendimtar Ne Minuten e 93' Ne Gjysme Finalen e Liges Se Kampioneve.
 
'''Kombetarja Spanjolle [2008]'''
Nder Paraqitjet Me Te Mira Te Iniestes Ishte Me Kombetaren Spanjolle Ne Kuader Te Kampeonatin Evropian 2008 i mbajtur Ne Zvicceer Dhe Austri.Sa i perket Fazes Se Grupeve Ai lujti Vetem 2 Ndeshje Si Pasoje e Dhimbjes Se Barkut Nga Nje Virus.
Kunder Rusise Ai Asistoi Per Golin e David Villes Ne Minutat e Fundit Te Lojes.
Vlen Te Permendet Se Ai Ka Luajtur Ne Finales e Kampionatit Evropian Gjate Gjithe Takimit Perballe Gjermaneve Te Cilet Humben Ndaj Kombetares Spanjolle.
Per Kombetaren Spanjolle Andresi Ka Luajtur 54 Ndeshje Dhe Ka Realizuar 9 Gola Che Nga Viti 2006.
 
'''Kupa e Botes [2010]'''
Spanja Eshte Kampion Bote Dhe Evrope Per Momentin Dhe Eshte Ne vend Te Pare Te Ranglistes Boterore Te Shteteve Duke Lene Pas Brasilin Dhe Holanden.
Iniesta Shenoi Dy Gola.Goli i Pare Ishte Kunder Kilit Dhe Goli i Dyte Ishte Kunder Hoolandes Ne Finalen e Kampionatit Boteror.
Andresi Shenooi Golin Vendimtar Ne Minutern e 113' Duke Shpallur Kampion Bote Kombetaren Spanjolle.
'''Jeta Personale'''
Ne Vitin 20008 Andres Inesta Martohet Me Anna Ortiz Dhe Ne Vitin 2010 Ai Konfirmoi Se Pritet Te Jete Baba
 
Individual
Euro 2008 Team of the tournament
Euro 2008 Man Of The Match Vs Russia
Don Balón Award for Best Spanish Player of the Year: 2009
Trofeo Alfredo di Stéfano: 2nd best player in La Liga 2008–09
FIFPro World XI: 2008–09
La Liga's Best Attacking Midfielder: 2009
UEFA Team of the Year: 2009
Ballon d'Or: 4th Place 2009
2010 FIFA World Cup All-Star Team
2010 FIFA World Cup Man Of The Match vs. Chile, Paraguay and Holland
Prince of Asturias Awards: 2010
[edit] References
1.^ El caballero pálido de Fuentealbilla.
2.^ http://euro2008.uefa.com/tournament/players/player=58031/index.html
3.^ a b Mole, Giles (28 May 2009). "Manchester United v Barcelona: Wayne Rooney backs Andres Iniesta for Ballon d'Or". The Daily Telegraph (London). http://www.telegraph.co.uk/sport/football/leagues/premierleague/manutd/5398387/Manchester-United-v-Barcelona-Wayne-Rooney-backs-Andres-Iniesta-for-Ballon-dOr.html. Retrieved 25 April 2010. [dead link]
4.^ a b c d e 6 Andres Iniesta
5.^ FCBarcelona.cat. "Andrés Iniesta Lujan". http://www.fcbarcelona.com/web/english/futbol/temporada_07-08/plantilla/jugadors/iniesta.html. Retrieved 17 March 2009.
6.^ Stevenson, Jonathan (12 July 2010), Andres Iniesta, the unassuming superstar, BBC Sport, http://www.bbc.co.uk/blogs/jonathanstevenson/2010/07/andres_iniesta_the_unassuming.html, retrieved 11 November 2010
7.^ a b c Lowe, Sid (24 May 2009), Iniesta graduates from cameo role to take centre stage at Barcelona, The Guardian, http://www.guardian.co.uk/football/2009/may/24/andres-iniesta-champions-league-barcelona-manchester-united, retrieved 11 November 2010
8.^ http://www.footballfancast.com/2010/07/european/la-liga/andres-iniesta-a-true-big-game-player
9.^ http://www.timesonline.co.uk/tol/sport/football/european_football/article6936142.ece
10.^ "Iniesta Owes Van Gaal – Xtratime Community". Xtratime.org. http://www.xtratime.org/forum/showthread.php?t=96983. Retrieved 2010-06-17.
11.^ "www.footballdatabase.com". www.footballdatabase.com. http://www.footballdatabase.com/index.php?page=player&Id=582&pn=Andr%C3%A9s_Iniesta_Luj%C3%A1n. Retrieved 2010-06-17.
12.^ "Real Madrid chasing Barcelona midfielder Iniesta". Ontheminute.com. http://www.ontheminute.com/news/news.php?news=6919. Retrieved 2010-06-17.
13.^ "FCBarcelona.cat". FCBarcelona.cat. 2007-07-19. http://www.fcbarcelona.cat/web/english/noticies/futbol/temporada07-08/07/n070719101316.html. Retrieved 2010-06-17.
14.^ donbalon.com. "Ranking db 2006–2007". Archived from the original on November 6, 2007. http://web.archive.org/web/20071106222027/http://www.donbalon.com/front/default.asp?OPT=RER&RERID=1964. Retrieved 1 May 2007.
15.^ www.donbalon.com. "Ranking DB 07-08". Archived from the original on November 6, 2007. http://web.archive.org/web/20071106221934/http://www.donbalon.com/front/default.asp?OPT=RER&RERID=2005. Retrieved 1 May 2008.
16.^ fifa.com. "FIFA World Player Gala 2008". http://www.fifa.com/mm/document/classic/awards/99/15/28/resultsmenforfifa.combyplayer.pdf. Retrieved 10 January 2009.
17.^ Goal.com. "Iniesta Enjoys Barcelona Return Against Mallorca". http://www.goal.com/en/news/1706/barcelona/2009/01/04/1039882/iniesta-enjoys-barcelona-return-against-mallorca. Retrieved 4 January 2008. [dead link]
18.^ Goal.com. "Player Ratings: Almeria 0–2 Barcelona". http://www.goal.com/en/news/12/spain/2009/03/15/1157494/player-ratings-almeria-0-2-barcelona. Retrieved 15 March 2009.
19.^ Iniesta: "No me veo para jugar 90 minutos" Público; 10 September 09; Accessed 11 September 2009 (Spanish)
20.^ Matt Lawton (2009-04-25). "Samuel Eto'o exclusive: Sign for a team from England? Why would I quit the best? | Mail Online". London: Dailymail.co.uk. http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-1173336/Samuel-Etoo-exclusive-Sign-team-England-Why-I-quit-best.html. Retrieved 2010-06-17.
21.^ "Chelsea 1–1 Barcelona (agg 1–1)". BBC Sport. 6 May 2009. http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/europe/8010840.stm. Retrieved 2009-05-07.
22.^ [1][dead link]
23.^ "Lionel Messi Wins FIFA World Player Of The Year Award". Goal.com. 2009-12-22. http://www.goal.com/en/news/1785/fifa-world-player-award/2009/12/22/1701939/lionel-messi-wins-fifa-world-player-of-the-year-award. Retrieved 2009-12-22.
24.^ "Iniesta: "No me veo para jugar 90 minutos"". RTVE.es. 2009-09-10. http://www.rtve.es/deportes/20090910/iniesta-veo-para-jugar-minutos/291939.shtml. Retrieved 2010-06-17.
25.^ Andrés Iniesta (1984-05-11). "Andrés Luján Iniesta Profile, Statistics, News, Game Log – Barcelona, Spanish Primera División – ESPN Soccernet". Soccernet.espn.go.com. http://soccernet.espn.go.com/players/stats?id=17566&cc=5739. Retrieved 2010-06-17.
26.^ "FCBarcelona.cat". Fcbarcelona.com. 2010-04-13. http://www.fcbarcelona.com/web/english/noticies/futbol/temporada09-10/04/13/n100413110406.html. Retrieved 2010-06-17.
27.^ Iniesta passes pre-season medical
28.^ a b Iniesta: "My objectives are collective"
29.^ http://www.theoffside.com/leagues/spain-la-liga/andres-iniestas-volley-vs-racing-santander.html
30.^ Player Ratings: Atletico Madrid 1-2 Barcelona
31.^ euro2008.uefa.com – Fanzone
32.^ (AFP) – 5 Jun 2009 (2009-06-05). "Injured Iniesta to miss Confederations Cup". Google.com. http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5hu0cr3bQHyPjQ6FSyii5JtHe5HXQ. Retrieved 2010-06-17.
33.^ Smith, Rory (2010-06-25). "Chile 1 Spain 2: match report". London: telegarph.co.uk. http://www.telegraph.co.uk/sport/football/world-cup-2010/news/7852032/Chile-1-Spain-2-match-report.html. Retrieved 2010-06-25. [dead link]
34.^ "Forlan collects Golden Ball award". BBC News. 11 July 2010. http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/world_cup_2010/8804708.stm.
35.^ "Iniesta sinks Dutch with late strike". ESPN Soccernet. http://soccernet.espn.go.com/report?id=264123&cc=5739&ver=global.
36.^ Jones, Grahame (11 July 2010). "Spain's Little Man Comes Through in the Biggest Moment". Los Angeles Times. http://www.latimes.com/sports/la-sp-jones-world-cup-20100712,0,6268426.column. Retrieved 13 July 2010.
37.^ Andres Iniesta, the unassuming superstar
38.^ a b Andrés Iniesta
39.^ Goal.com World Player Of The Week: Andrés Iniesta - Spain
40.^ Stevenson, Jonathan (26 May 2009), The men who make Barca beautiful, BBC Sport, http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/europe/8052705.stm, retrieved 11 November 2010
41.^ Satherly, Jessica (21 July 2010), Spain's World Cup hero Andres Iniesta works on his tan with bronzed WAG but can't shift his nickname 'The Pale Knight', Daily Mail, http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-1296559/Spains-World-Cup-hero-Andres-Iniesta-works-tan-bronzed-WAG-shift-nickname-The-Pale-Knight.html, retrieved 11 November 2010
42.^ Rogers, Ian (20 September 2010), Soccer-Spain World Cup hero Iniesta to become a father, Reuters
43.^ "Official site statistics". Fcbarcelona.cat. http://www.fcbarcelona.cat/web/english/futbol/temporada_09-10/estadistiques/jugadors/Iniesta/fitxa.html. Retrieved 2010-06-17.
44.^ Andrés Iniesta (1984-05-11). "Soccernet player statistics". Soccernet.espn.go.com. http://soccernet.espn.go.com/players/stats?id=17566&cc=5739. Retrieved 2010-06-17.
45.^ Includes other competitive competitions, including the Supercopa de España, UEFA Super Cup, FIFA Club World Cup
46.^ "Fútbol en la Red" (in Spanish). Futbol.sportec.es. http://futbol.sportec.es/seleccion/lista_partidos.asp. Retrieved 2010-06-17.
[edit] External links
Wikimedia Commons has media related to: Andrés Iniesta
 
Andrés Iniesta's official website
Andrés Iniesta On Twitter (Spanish)
Andrés Iniesta on Facebook
BDFutbol profile
Transfermarkt profile
National team data (Spanish)
FC Barcelona profile
Andrés Iniesta - FIFA competition record
FootballDatabase career profile and statistics
Andres Iniesta Fan Zone
<references/>
{{Skuadra FC Barcelona}}
 
[[Kategoria:Futbollistë spanjollë]]
 
[[Kategoria:Futbollistë në FC Barcelona]]
Andrés Iniesta eshte nje lojtar spanjoll qe luan per [[FC Barcelona]].
[[Kategoria:Futbollistë në FC Barcelona B]]
[[Kategoria:Lindje 1984]]