Ndryshimi mes inspektimeve të "Shën Shtjefni"

231 bytes added ,  7 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Skeda:Koelner Dom - Bayernfenster 02.jpg|thumb|200px|Vrasja me gurë e Sh. Shtjefnit. Mozaik në Katedralen e Këlnit.]]
'''Shën Shtjefni''' apo Shën Stefani tek [[Kisha ortodokse|ortodoksët]], (lindi rreth vitit [[1]], vdiq [[36]]/[[40]]) ishte sipas [[Besëlidhja e Re|Besëlidhjes së Re]] një [[Dhjaku|dhjak]] i bashkësisë së [[Jeruzalemi]]t. Është [[shenjtori]]martiri i parë [[Dëshmori|dëshmor]],proktomartiri i [[krishterimi]]t dhe nderohet si nga [[Kisha katolike romake|kisha katolike]] ashtu edhe nga kisha ortodokse. UQe quajt dëshmori i parë i krishterimitproktomartir sepse ishte krishteri i paripare që dha jetën e tij për të dëshmuar [[Feja|fenë]] e tij dhe për përhapjen e [[Ungjilli]]t. Martiri i tij përshkruhet në [[Veprat e apostujve]] ku paraqitet qartazi si thirrja e tij në shërbim të dishepujve si edhe martirizimi i tij,i bërë me vrasje me gurë, në praninë e [[Shen Pali|Palit të Tarsit]] (Saulit) perpara kthimit të këtij.
 
Që nga viti 560 eshtrat e tij besohet të jenë vendosur në [[Kripta|kriptën]] e [[Shën Lorenci]]t jashtë mureve të [[Roma|Romës]], pranë tij është varrosur edhe kryedhjaku roman [[Laurenci i Romës|Laurenci]].
112

edits