Dallime mes rishikimeve të "Justin Martiri"

2 bytes removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 42 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q185117 (translate me))
[[Skeda:Justin Martyr.jpg|thumb|200px|Shën Justini dëshmor.]]
'''Shën Justini dëshmormartir''' (edhe ''Justini i Çezaresë'', ''Justin Filozofi'') lindi në vitin [[100]] në [[Nablusi|Flavia Neapolis]] dhe vdiq në [[Roma|Romë]] në vitin [[165]]. Justini ishte [[Filozofia|filozof]], mbrojtës i [[krishterimi]]t dhe [[Dëshmori i krishterimit|dëshmor i krishterimit]]. [[Kisha katolike romake]] e nderon atë si [[Shenjtori|shenjtor]] dhe e ka renditur atë midis [[Etërit e kishës|Etërve të kishës]], ai nderohet poashtu si shenjtor edhe nga [[Kisha ortodokse]]. Shkrimet e tij më të njohura janë “''Apologjia e parë e të krishterëve''” dhe “''Apologjia e dytë e të krishterëve''” që e kanë bërë atë një nga mbrojtësit e parë të mendimit të krishterë. Dita e tij përkujtimore është [[1 qershor]]i.
 
== Jeta ==
Anonymous user