Dallime mes rishikimeve të "Emilia-Romanja"

1.533 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v (Bot: Migrating 90 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1263 (translate me))
No edit summary
{{Rajon (Italia)
[[Skeda:Italy Regions Emilia-Romagna Map.png|thumb|right|300px|Pozita gjeografike e rajonit]]
|Rajoni = Emilia-Romanja
'''Emilia''' përfshinë pjesën juglindore të Ultësirës së Padanit në [[Itali]].
|Emri Italisht = Emilia-Romagna
|Flamuri_figura = Emilia-Romagna-Bandiera.png
|Flamuri_artikulli = Flamuri i Emilia-Romanjas
|Stema_figura = Regione-Emilia-Romagna-Stemma.svg
|Stema_artikulli = Emblema e Emilia-Romanjas
|Harta_foto = Map Region of Emilia Romagna.svg
|Kryeqendra = [[Bolonja]]
|Nr. i provincave = [[:Kategoria:Provincat e Emilia-Romanjas|9]]
|Nr. i komunave = [[:Kategoria:Komunat e Rajonit të Emilia-Romanjas|348]]
|Sipërfaqja = 22.447
|Popullsia = <small>(2012)</small> 4.354.450
|Dendësia = 193,99
|Presidenti = Vasco Errani
|Faqja Zyrtare = [http://www.regione.emilia-romagna.it/ www.regione.liguria.it]
|shënim =
}}
 
[[Skeda:Emilia-Romagna Provinces.png|thumb|left|300px265px|Provincat e EmilisëEmilia-Romanjas]]
 
'''Emilia-Romanja''' përfshinëështë një nga 20 rajonet e [[Itali]]së. Ajo përfshin pjesën juglindore të Ultësirës së Padanit në [[Itali]].
 
Ajo kufizohet në veri nga [[Veneto]] dhe [[Lombardia]], në perëndim nga [[Piemonte]] (përgjatë një kufiri prej më pak se 8km) dhe [[Liguria]], në jug nga [[Toskana]], [[Marke]] dhe Republika e [[San Marino]]s, në lindje laget nga [[Deti Adriatik]]. Ajo përbëhet nga bashkimi i dy rajoneve historikë: Emilia, e cila përfshin provincat e [[Provinca e Piaçencës|Piaçencës]], [[Provinca e Parmës|Parmës]], [[Provinca e Rexhio Emilias|Rexhio Emilias]], [[Provinca e Modenës|Modenës]], [[Provinca e Ferrarës|Ferrarës]] dhe një pjesë të madhe të [[Provinca e Bolonjës|Provinca e Bolonjës]], dhe Romanja, e cila përfshin provincat e [[Provinca e Ravenës|Ravenës]], [[Provinca e Riminit|Riminit]], [[Provinca e Forli-Çezenës|Forli-Çezenës]] dhe komunat e provincës së Bolonjës, që ndodhen në lindje të lumit Sillaro.
 
 
== Gjeografia ==
[[Skeda:Emilia-Romagna Provinces.png|thumb|left|300px|Provincat e Emilisë]]
 
== Historia ==
== Demografia ==
== Ekonomia ==
== Lidhje të jashtme ==
== Shiko edhe ==
{{Rajonet e Italisë}}