Dallime mes rishikimeve të "Alfons Tracki"

No change in size ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor))
'''Dom Alfons Tracki''' ose '''Frat Alfons Tracki''' lindi më [[2 dhjetor]] [[1896]] në një familje, që ishte shumë e ndikuar nga një traditë luftarake në Bleischwitz/ BliszezyceBliszczyce (WroclawWrocław) me prejardhje polake. Pasi mbaroi studimet teologjike në Bosnje në vitin 1920, u transferua në Shkodër (Shqipëri) si misionar.
 
Ishte shumë i zellshëm në ushtrimin e veprimtarisë së tij meshtarake dhe shumë i ndjeshëm kundrejt problemeve shoqërore, gjithmonë me një shpirt të krishterë.
Anonymous user