Ndryshimi mes inspektimeve të "2012–13 Serie A"

ska përmbledhje të redaktimeve
}}
 
'''Serie A 2012-13''' njohur si Serie A eshteështë sezoni nr. 81 qe kur u be sezoni i pare. 3 Vendet e fundit bien ne [[Serie B]]. Kampionati startoi ne 25 Gusht 2012 dhe mbaron 19 Maj 2013.
 
Ne ketekëtë kampionat ka 20 ekipe, 2 vendet e para kualifikohen ne fazenfazën e grupeve te [[UEFA Champions League]], kurse vendi i 3 ne Play-Off. Vendi i 4 dhe i 5 kualifikohen ne fazenfazën e gurpevegrupeve te [[UEFA Europa League]], kurse vendi i 6 luan Play-Off.
 
=== Sezone ne Serie A ===
 
===Sezone ne Serie A===
{|
|-
[[F.C. Internazionale Milano|Internazionale]] eshte i vetmi ekip qe ka luajtur ne Serie A cdo sezon.
 
== Topi Zyrtar i ndeshjeve te [[Serie A]] ==
 
==Topi Zyrtar i ndeshjeve te [[Serie A]]==
* 2006–2008: Nike T90 Aerow II
* 2008–2009: Nike T90 Omni
* 2011–2012: Nike Seitiro
* 2012–2013: Nike Maxim
 
== Referenca ==
<references/>