Dallime mes rishikimeve të "Mona Liza"

148 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Bot: Migrating 89 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q12418 (translate me))
No edit summary
[[Skeda:Mona Lisa, by Leonardo da Vinci, from C2RMF retouched.jpg|thumb|right|Mona Liza]]
'''Mona Liza''' ''(org. '''Mona Lisa''')'' (ital./[[Gjuha Spanjolle|span.]]: ''La Gioconda''; [[Gjuha Frënge|fran.]]: ''La Joconde''), është një pikturë në vaj nga [[Leonardo da Vinçi]] mbi plep të hollë në shekullin e 16-të gjatë periudhës së [[Rilindja italiane|rilindjes italiane]]. Është pa diskutim piktura më e famshme në botë.piktura eshte bere per 4 vjet. shume njerez e quajne kete pikture "Piktura Misterioze " sepse ajo nuk duket se po qesh por as nuk duket e trishtuar.
 
[[Piktura]] është me dimensione 76,8 x 53 cm u punua nga pranvera [[1503]] deri [[Vera (stinë)|verës]] [[1505]]. Në fillim ishte më e gjerë: kollona majtas dhe djathtas janë prerë. Kjo pikturë varet sot në muzeun [[Louvre]] të [[Parisi]]t.
Anonymous user