Ndryshimi mes inspektimeve të "Porto Palermo"

123 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Gji ne bregdetin e Jonit. Mundet qe me heret te jete quajtur edhe gjiri i Panormos Ne krahun e djathte te rruges automobilistike Vlore-Sarande, 8 km ne jug te Himares, ndodhet gjiu i Porto Palermos. Ne te ndodhet dhe kalaja trekendore e Ali Pasha Tepelenes[[Kategoria:gjeografi]]
== Historia ==
Sipas burimeve te autoreve antike vendi mbi te cilin ngrihet kalaja lokalizohet me limanin e lashte Panormi
== Legjenda e krijimit ==
Rrefimet gojore falasin per nje kishe ne gadishullin breda gjirit te cilin Ali Pashe Tepelena e prishi per te ndertuar keshtjellen e tij. Me pas ndertoi ne pjesen e gjirit nje kishe te re. Ne kete keshtjelle la te banononte Vasiliqia