Ndryshimi mes inspektimeve të "Besëlidhja e Vjetër"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 115 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q19786 (translate me))
'''Besëlidhja e Vjetër''' (''Dhjata e Vjetër'' për ortodoksit) përben pjesën më të madhe kryesore dhe të [[Bibla|Biblës]] të përdorur nga te [[Krishterimi|krishterët]]. Zakonisht ndahet ne nënndarjet e ligjit, historisë, poezisë (apo librat e diturisë) dhe profecisë. Të gjithë këta libra u shkruan para lindjes së [[Jezusi]]t të Nazaretit, i cili është figura kryesore e [[Besëlidhja e Re|Besëlidhjes se Re]] të krishtere.
 
Sipas historianeve, Besëlidhja e Vjetër është krijuar midis qindvjeçarit te 5 p.e.sK. dhe qindvjeçarit te 2 p.e.sK., megjithëse disa pjesë të saj, si [[Torah]], dhe [[Kënga e Deboras]] (Gjykatësit 5) datojnë shumë më herët.
 
== Historia e Besëlidhjes së Vjetër ==
Anonymous user