Ndryshimi mes inspektimeve të "Viola Isufaj"

351 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthye versioni 1343799 i bërë nga 80.78.77.226 (diskutimet))
'''Viola Isufaj''' lindi në [[Durrës]] në vitin [[1980]]. PunonProfesoreshe sie Letersise pedagogeBashkekohoreFakultetinUniversitetin e HistorisëTiranës, ku dhe eshte Filologjisëgraduar shkëlqyeshëm "Doktor i Shkencave", Deganjohese Gjuhë-Letërsie disa gjuhëve të huaja, Universitetime inje Tiranësveprimtari te pasur shkencore, kuajo ueshte graduae shkëlqyeshëmnjohur "Doktorper ikrijimtarine e saj artistike dhe cilesimin e Ismail Kadarese per prozen e saj: Shkencave".si nje Njehethe shumëe mirëembel, disae gjuhëpermbajtur dhe huajaluksoze".
KaViola botuar një numër të konsiderueshëm artikujsh shkencorë, ka kumtuar në disa konferenca shkencore kombëtare e ndërkombëtare si dheIsufaj ka botuar disa cikle poetike dhe librat në prozë : Zotit M., një letër, Saga e Gjarprit, Ditë të askujt.
 
Ka botuar një numër të konsiderueshëm artikujsh shkencorë, ka kumtuar në disa konferenca shkencore kombëtare e ndërkombëtare si dhe ka botuar disa cikle poetike dhe librat në prozë : Zotit M., një letër, Saga e Gjarprit, Ditë të askujt.
 
Zotit M., një letër është shoqëruar me një parathënie vlerësuese nga Ismail Kadare, Saga e Gjarprit është bërë objekt studimi në konferenca shkencore ndërkombëtare.
 
Viola Isufaj është intervistuar disa herë në Shqipëri e Kosovë për veprimtarinë artistike dhe studimore.
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Lindje 1980]]
Anonymous user