Ndryshimi mes inspektimeve të "Shtjefëni"

1 byte added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Në kapitullin e 6, hebrenjtë helenistë duke parë numrin e madh të të kthyerve, nxitën popullin dhe akuzuan Shtjefnin se “kishte folur fjalë fyese kundër [[Moisiu|Moisiut]] e kundër Hyjit”.
Të moshuarit dhe [[skribë]]t e kapën duke e zvarritur para Këshillit dhe me dëshmitarë të rrejshëm u akuzua: “Ky njeri vazhdimisht flet kundër Vendit të shenjtë dhe kundër Ligjit. Vërtet e dëgjuam duke thënë: ‘Jezusi Nazarenas do ta rrënojë këtë vend dhe do t’i shndërrojë traditat që na i ka lënë Moisiu”.
Pyetjes së Kryepriftit “A është ashtu?”, diakoni Shtjefën mbajti një fjalim të gjatë, më të gjatin të “Veprave të Apostujve”, në të cilin ripërshkoi Shkrimin Shenjt ku dëshmohet se Zoti kishte përgatitur përmes [[Patriark|Patriarkëve]] dhe [[ProfetProfeti|profetëve]], ardhjen e të Drejtit, por Hebrenjtë ishin përgjigjur gjithmonë me ngurtësi zemre.
 
Duke iu drejtuar drejtpërdrejtë priftërinjve të Këshillit përfundoi:
112

edits