Dallime mes rishikimeve të "Carlo Collodi"

No change in size ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Carlo Collodi''' (emri i lindjes '''Carlo Lorenzi''') lindi me [[24 Nëntor]] [[1826]] në [[Firenca|Firencë]] dhe vdiq [[26 Tetor]] [[1890]] ështishte i njohur si letrar i italian për femijë dhe për verën e tij më të njohur [[Pinoku]] përralla e famshme për fëmijë.
{{Infobox shkrimtar
| emri = Carlo Collodi