Dallime mes rishikimeve të "Carlo Collodi"

130 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Në vitin 1850 ai u bë drejtor i Piatti bibliotekës, të cilët, siç ka ndodhur shpesh në atë kohë, kishte edhe veprimtari botuese. Në vitin 1853 ai themeloi një revistë të re, luftim, një gazetë teatrale në të cilën ai shkroi luan pak. Në 1856 ai shkroi një artikull për herë të parë duke përdorur pseudonimin Collodi. Në të njëjtin vit veprat e tij të parë madhore: Miqtë e familjes dhe një roman në avull. Nga Firence të Livornos. Ndihmë historike dhe me humor.
Në vitin 1859 ai mori pjesë në Luftën e Pavarësisë, si një ushtar në Regjimentin e rregullt Piemonte Novara kalorësi. Pas fushatës ushtarake ai u kthye në Firence. Në vitin 1860 ai u bë një shfaqje teatrale Censura. Në vitin 1868, me ftesë të Ministrisë së Arsimit, u bë pjesë e të shkruarit e një fjalor të gjuhës së folur, fjalori Novo e gjuhës italiane, sipas zakonit të Firences.
Në 1875 Felice Paggi marra nga botuesi përgjegjës për përkthimin më të famshme franceze tregime zanash. Collodi përkthyer Charles Perrault, Marie-Catherine d'Aulnoy, Jeanne-Marie Leprince de Beaumont. Gjithashtu ka përshtatja e teksteve që inkorporojnë një moral, të gjithë dolën vit më pas nën titullin e përrallatpërrallave.
 
 
Në vitin 1883 ai botoi Aventurat e Pinokut mbledhura në një vëllim. Në të njëjtin vit ai u bë drejtor i Journal për fëmijët.
Ai vdiq në Firence në vitin 1890 dhe është varrosur në varrezat e Dyer Shenjta.
[[File:Pinocchio.jpg|thumb|right|180px|''Pinoku'' pikturë nga [[Enrico Mazzanti]] the insulatori i Librit Pinoku]]
==Pinoku==
 
==Vdekja==
Collodi vdiq më 26 Tetor 1890 në vendlindje e tij në Firencë nga shkaqe natyrore vepra e tij Aventurat e Pinokut fitoi pullaritet ai u varros në kishën San Miniato al Monte në Firencë.