Ndryshimi mes inspektimeve të "Liqeni"

1.865 bytes added ,  7 vjet më parë
Liqenet jane shume te rendesishem per ne dhe ne duhet te kujdesemi pr ta.
v (Bot: Migrating 128 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q23397 (translate me))
(Liqenet jane shume te rendesishem per ne dhe ne duhet te kujdesemi pr ta.)
[[File:Bariloche-_Argentina2.jpg|thumb|Liqeni në Bariloche ([[Argjentina]])]]
'''Liqeni''' është një [[pellg]] shumë i madh [[natyror]] ose [[artificial]], zakonisht me [[ujë]] të [[ëmbël]], që është i rrethuar nga të gjitha anët me [[tokë]]. Edhe liqeni është një burim i rëndësishëm për njeriun. Ashtu si lumi, na furnizon me ujë dhe me një shumëllojshmëri peshqish. Liqeni është dhe një rrugë komunikimi. Lundrat, tragetet dhe barkat lundrojnë në ujërat e liqeneve dhe lidhin vendet që ndodhen përgjatë brigjeve. Liqenet, sidomos kur janë të mëdhenj dhe të thellë, zbutin klimën e mjedisit përreth. Nxehtësia e thithur nga ujërat gjatë verës vjen ngadalë në sipërfaqe gjatë dimrit dhe e ngroh ajrin. Klima e butë lejon kultivimin e ullinjve, vreshtave, agrumeve dhe luleve edhe kur këto vende janë panë malit. Në brigjet e liqeneve, nga klima e butë dhe bukuritë e peizazhit, turistët janë të pranishëm thuajse gjatë gjithë vitit. Ata zhvillojnë sporte ujore, si : notin, vozitjen me barkë dhe peshkimin. Në vendin tonë njihen liqeni i Pogradecit (Ohrit), (Shkodrës), Prespës, liqenet e Lurës, etj.
 
[[Kategoria:Gjeografi]]
[[Kategoria:Liqene]]
 
[[ace:Tasék]]
[[af:Meer]]
[[am:ሀይቅ]]
[[an:Laco (cheografía)]]
[[ar:بحيرة]]
[[arc:ܝܡܬܐ]]
[[ast:Llagu]]
[[ay:Quta]]
[[az:Göl]]
[[ba:Күл]]
[[bat-smg:Ežers]]
[[bcl:Danaw]]
[[be:Возера]]
[[be-x-old:Возера]]
[[bg:Езеро]]
[[bjn:Danaw]]
[[bn:হ্রদ]]
[[br:Lenn (dour)]]
[[bs:Jezero]]
[[ca:Llac]]
[[cs:Jezero]]
[[cv:Кӳлĕ]]
[[cy:Llyn]]
[[da:Sø]]
[[de:See]]
[[el:Λίμνη]]
[[eml:Lèg]]
[[en:Lake]]
[[eo:Lago]]
[[es:Lago]]
[[et:Järv]]
[[eu:Aintzira]]
[[fa:دریاچه]]
[[fi:Järvi]]
[[fiu-vro:Järv]]
[[fr:Lac]]
[[fur:Lâc]]
[[fy:Mar]]
[[ga:Loch]]
[[gan:湖]]
[[gd:Loch-uisge]]
[[gl:Lago]]
[[gn:Ypa]]
[[gv:Logh]]
[[he:אגם]]
[[hi:झील]]
[[hr:Jezero]]
[[ht:Lak]]
[[hu:Tó]]
[[hy:Լիճ]]
[[id:Danau]]
[[io:Lago]]
[[is:Stöðuvatn]]
[[it:Lago]]
[[ja:湖]]
[[jbo:lalxu]]
[[jv:Tlaga]]
[[ka:ტბა]]
[[kk:Көл]]
[[kn:ಸರೋವರ]]
[[ko:호수]]
[[ku:Gol]]
[[kv:Ты]]
[[la:Lacus]]
[[lb:Séi]]
[[lmo:Lagh]]
[[ln:Etímá]]
[[lt:Ežeras]]
[[lv:Ezers]]
[[mg:Farihy]]
[[mhr:Ер]]
[[mk:Езеро]]
[[ml:തടാകം]]
[[mn:Нуур]]
[[mr:सरोवर]]
[[mrj:Йӓр]]
[[ms:Tasik]]
[[mwl:Lago]]
[[myv:Эрьке]]
[[nah:Ātezcatl]]
[[nl:Meer (watervlakte)]]
[[nn:Innsjø]]
[[no:Innsjø]]
[[oc:Estanh]]
[[os:Цад]]
[[pap:Lago (kurpa di awa)]]
[[pl:Jezioro]]
[[pt:Lago]]
[[qu:Qucha]]
[[rm:Lai]]
[[ro:Lac]]
[[ru:Озеро]]
[[rue:Озеро]]
[[sah:Күөл]]
[[scn:Lacu]]
[[sco:Loch]]
[[sh:Jezero]]
[[si:විල]]
[[simple:Lake]]
[[sk:Jazero]]
[[sl:Jezero]]
[[sn:Nyanza]]
[[sr:Језеро]]
[[su:Situ]]
[[sv:Insjö]]
[[sw:Ziwa]]
[[ta:ஏரி]]
[[te:సరస్సు]]
[[tg:Кӯл]]
[[th:ทะเลสาบ]]
[[tl:Lawa]]
[[tr:Göl]]
[[tt:Күл]]
[[udm:Ты]]
[[uk:Озеро]]
[[ur:جھیل]]
[[uz:Lago]]
[[vec:Łago]]
[[vi:Hồ]]
[[war:Danaw]]
[[wo:Ngéej]]
[[wuu:湖]]
[[xmf:ტობა]]
[[yi:אזערע]]
[[yo:Adágún]]
[[zh:湖泊]]
[[zh-min-nan:Ô͘]]
[[zh-yue:湖]]
Anonymous user