Ndryshimi mes inspektimeve të "Andrés Iniesta"

v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
== Karriera ==
 
'''Andrés Iniesta Luján''', lindi në [[Fuentealbilla]], [[Albacetes]], [[Spanja|Spanjë]] më [[11 Maj|11 maj]] të vitit [[1984]], është futbollist spanjoll. Në FC Barcelona debutoi gjat kohës së trajnerit [[Louis Vaan Gaal]] në sezonin 2002-2003 dhe njëkohësishtë luante edhe për [[FC Barcelona B]]. Në sezonin 2004-2005 zhvilloi 37 ndeshje për ekipin e parë duke luajrus si mbrojtës.
Numri i tij në klub ishte 24, mirpo pas largimit të [[Ludovic Giulys]] për në [[A.S. Roma|AS Roma]] ai tani bart numrin 8.
Më [[17 Maj|17 maj]] të vitit [[2006]] ishte pjesë e ekipit kur FC Barcelona fitoi në finalen e [[UEFA Liga e Kampionëve|Ligën e Kampionëve]].
Që Në Moshën 12 Vjecare ai filloi te lidhej per mundesi kalimi ne klube te ndryshme te spanjes pasi kishte Paraqitje te shkelqyeshme per [Fuentealbilla][Albacete]. Gjithashtu Andres Ishte i Lidhur Edhe Per Nje Kalim Te Mundshem Tek Akademia e Madrileneve Por Ne Momentet e Fundit Akademia e [[Real Madrid C.F.|Real Madrid CF]] Nderpreu Marreveshjet Per Kalimin e Andres Inestes Te Madrilenet.Pasi Prinderit e Tije Levizen Nga FuenteAlbilla Per Ne Qytetin e Barcelones Andres U Inkuadrua Ne Akademine e Blaugranasve Te Chuajtur La Masia[Fc Barcelona].Ne Fillim Inesta Luajti Si Mesfushor Defansif Por Trajneret Duke Pare Aftesite e Tija Sulmuese e Inkuadruan Ate Ne Kuadrin e Mesfushes Ofensife.Ne Vitin 1999 Ai Ishte Kapiten i Skuadres Barcelona U-15 Dhe Shenoi Golin Vendimtar Per Te Fituar [Nike Premier Cup 1999].
Kapiteni i Skuadres Se Pare Te Barcelones Ate Kohe Josep Guardiola Sot Tranjer i Fc Barcelona i Kishte Dhene Nje Autograf Andresit Pasi Ai e Kishte Idol[Idhull] Pep Guardiolen.Ne Vitin 2009 Kur Guardiola Morri Postin e Trajnerit Te Barcelona Me Iniesten Mesfushor Te Majte Ofansif Dhe Me Xavin Po Ashtu Mesfushor Ofansif Ne Te Djathte Ata Luanin Si Nje 2-she Shkaterruese e Frikkshme.
Më 29 Tetor 2002 Luis Van Gaal Ate Bote Trajner i Blaugranasve Sot i Bajernit Te Mynihut Inkuadroi Ne Loje Andresin Per Te Debutuar Ne Ligen e Kampioneve Kunder Club Bruge.Ne Vitin 2008 Pas Largimit Te Ronaldinhos Te Ac Milan Ai Fitoi Nje Vend Me Te Sigurte Tek 11-eshja Katalunase.Po Ate Sezon Andres Iniesta Fiton Ligen e Kampioneve Kunder Skuadres Angleze Manchester United.Per Mberritjen e Barcelones Ne Finale Me Meritori Ishte Pikerisht Andres Iniesta Pasi Shenoi Golin Vendimtar Ne Minuten e 93' Ne Gjysme Finalen e Liges Se Kampioneve.