Dallime mes rishikimeve të "Argjipeshkvia katolike Tiranë-Durrës"

v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 6 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q533794 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
[[Skeda:Attachmentwh5.jpg|parapamje| Arqipeshkvia Metropolitane e Tiranë-Durrës (blu), Arqipeshkvia Metropolitane e Shkodër-Pult (vjollcë), Ipeshkvia e Sapës (kaltër), Ipeshkvia e Lezhës (jeshil), Ipeshkvia e Rrëshenit (blertë), Administratura Apostolike e Shqipërisë së Jugut (verdhë)]]
'''Arqipeshkvia katolike Tiranë-Durrës''' (Latinisht: Archidioecesis Tiranensis-Dyrracenus) ekziston qysh nga shekulli XIII dhe përpara ishte njohur si Metropoli i EPIRUS NOVUS, që ka qenë një nga emrat të [[DurrësDurrësi]]itt. Durrësi si qytet ilirik është themeluar që në shekullin IV para Krishtit. Njihej me dy emra tjetër, DYRRACHIUM dhe EPIDAMNUS. Më gjatë flet vepra e Daniel Farlatit, “ILLYRICUM SACRUM” (Iliria e Shenjte), botuar në latinisht në Venedikt në vitin 1917. Libri përbëhet nga tetë volume të medha me më shumë se 500 faqe secili. Volumi i shtatë rreshton historinë kishtare kryesisht nga Dalmacia deri në kufi me Greqinë. Ky volum është i përkthyer në gjuhën shqipe. Durrësi, si dioqezë Metropoli, në shekuj të parë të krishterimit, d.m.th. rreth shekullit III e pas kishte 20 dioqeza sufragane, mbi të cilat flet gjerë e gjatë Farlati.
 
Ipeshkvi i parë i kësaj dioqeze rezulton që në vitin 95 më emër Shën Cezari, martir, një nga 72 nxënësit e Jezu Krishtit, çuar nga vetë Shën Pali që në Letrën e tij drejtuar Romakeve 15, 19 thotë se ka predikuar Ungjillin e Jezu Krishtit deri në Iliri, qyteti më i rëndësishëm që në kohet e para ishte Durrësi.
Kryedioqeza e Durresit ka patur në mënyrë të pandërprerë barinjtë e vet deri më Imzot Vinçens Prendushin që vdiq në burgun e Durrësit më 1949, më pas ndoqen Vikarët Dioqezanë Mons. Pjetër Dema, Don Luigj Gashi e Don Zef Bici dhe i fundit Don Ndoc Sahatçia i dioqezes së Lezhës. Në fillim të vitit 1967 të gjitha kishat e Shqipërisë u mbyllen, shumë u prishen e të tjera u përdoren për perdorime profane. Sigurisht të gjitha pronat e kishës janë sekuestruar nga shteti.
 
Më [[25 Prill|25 prill]] [[1993]] kur [[Papa Gjon Pali II]] vizitoi Shqipërinë, shuguroi edhe 4 Ipeshkvij, mes të cilëve Mons. [[Rrok Mirdita]] u emerua Arqipeshkëv Durrës–Tiranë. Më 26 janar 2002 u bë Kushtimi i Kishës Katedrale të Shën Palit në [[Tirana|Tiranë]] nga Kardinal [[Angelo Sodano]] si perfaqësues i Papës. Atë ditë Arqidioqeza jone Durrës-Tiranë ka marrë prej Papës Gjon Pali II titullin Metropolitane dhe emri e saj ndryshonte në “Arqidioqeza Metropolitane Tirana-Durrës”. Mons. Rrok Mirdita ka marrë paliumin si Metropolit nga [[Papa Benedikti XVI]] më [[29 Qershor|29 qershor]] [[2005]] në [[Roma|Romë]].
 
== Shiko edhe ==