Dallime mes rishikimeve të "Arsyeja"

18 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 47 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q178354 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
'''Arsyeja''' ([[Greqishtja e lashtë|greq]]. ''λογική'', logiki dhe [[Latinishtjagjuha latine|lat]]. ''ratio'') në [[Filozofia|filozofi]] është aftësia ose [[ecuria]] nëpërmjet së cilës vetëm qeniet [[Njeriu|njerëzore]] ushtrojnë [[mendimi]]n, kryesisht atë [[Abstraksioni|abstrakt]] (të nxjerrë) në lidhje me botën dhe kuptimin e saj, të njohjes dhe veprimit në jetën tonë të përditshme. Arsyeja është pasuria më e madhe e [[njohuria|njohurisë]], që mbikëqyr [[kuptimi]]n "përzgjedhës" dhe vendos apo njeh kufizimet e tij.
 
== Përkufizime të tjera për arsyen ==
Për [[Racionalizmi|racionalistët]] arsyeja është aftësi me të cilën fitohen [[Intuita|intuitivisht]] të vërtetat themelore. Këto të vërteta themelore janë shkaku (ose më saktë "arsyeja") për të cilën çdo gjë është ashtu siç është dhe ndodh gjithçka që ndodh.
 
Për [[Immanuel Kant|Emanuel KantiKantin]]n, arsyeja (gjermanisht ''Vernunft'') është fuqia e mbledhjes së [[Koncepti|koncepteve]] të dhëna nga [[mendimi]]. Arsyeja që është në gjendje të japë parime [[apriori]] quhet nga Kanti "e pastër, e kulluar" (emërtim që i dha titullin veprës së tij kryesore, "[[Kritika e arsyes së kulluar]]), për ta dalluar nga "arsyeja praktike" që lidhet me [[morali]]n e sjelljes.
 
== Arsyeja dhe teologjia ==
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.sense-think-act.org/index.php/Main_Page, Ushtrime arsyetore], ([[AnglishtjaGjuha angleze|ANG]]) projekt i Mediawiki-s.
 
[[Kategoria:Virtyt]]