Dallime mes rishikimeve të "August Ferdinand Möbius"

v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Bot: Migrating 40 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q57335 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
{{pp-semi-protected|small=yes}}
[[Skeda:August Ferdinand Möbius.png|parapamje|August Ferdinand Möbius (1790–1868)]]
'''August Ferdinand Möbius''' ([[17 Nëntor|17 nëntor]] [[1790]] – [[26 Shtator|26 shtator]] [[1868]]) ishte një [[matematika]]n dhe astronom teorik nga [[Gjermania]].
 
Ka qenë profesor i Universitetit të [[LeipzigLajpcigu|Leipzigut]]ut dhe drejtor i observatorit të këtij universiteti. Në botimet e tij mbi astronominë ai parashtroi në mënyrë matematike jo të komplikuar, mekanikën qiellore. Ai njihet si matematikani që ndihmoi në avancimin e [[Gjeometria projektive|gjeometrisë projektive]] dhe [[Topologjia|topologjisë]]. Ai prezantoi rripin e Möbiusit, i cili ka një faqe dhe një përftuese. Kjo figurë mund të përftohet duke rrotulluar një drejtkëndësh ABCD rreth brinjës BC dhe duke bërë që kulmi A të përputhet me C, ndërsa B me D.
 
Möbius u lind në [[Schulpforta]], dhe nga ana e së ëmës ishte i lidhur me reformatorin e kishës [[Martin Luter]]. Mësuesit e tij ishin [[Carl Friedrich Gauss]] dhe [[Johann Pfaff]]. Möbius vdiq në [[Lajpcigu|Leipzig]] në [[1868]] moshën 77 vjeçare.
 
== Puna ==
5.349

edits