Ndryshimi mes inspektimeve të "Azem Shkreli"

55 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
| emri i lindjës =
| ditëlindja = [[10 shkurt]] [[1938]]
| vendlindja = [[Shkrel-Rugovë]], [[Peja|Pejë]]
| ditëvdekja = [[1997]]
| vendvdekja = [[Prishtina|Prishtinë]]
| pseudonimi =
| nacionaliteti = shqiptar
 
== Biografia==
'''Azem Shkrelí''' lindi më [[1938]] në [[Rugova|Rugovë]] të [[Peja|Pejës]]. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa në [[Prishtina|Prishtinë]] ai vazhdoi shkollën e mesme për të vazhduar fakultetin Filozofik, degën e gjuhës dhe të letërsisë shqipe. Për shumë vjet ai ka qenë kryetar i shoqatës së Shkrimtarëve të Kosovës, drejtor i Teatrit Krahinor në [[Prishtina|Prishtinë]] dhe themelues e drejtor i [[Kosovafilmi|Kosova Filmit]].
 
Poezitë e tij janë përkthyer në shumë gjuhë të huaja. Shfaqja e [[Azem Shkreli]]t si [[poeti|poet]], përpos që përputhej me ardhjen e talentit të fuqishëm, shënonte njëkohësisht kthesën e parë drejt hapjes dhe modernizimit të poezisë shqipe të Pasluftës. Shkreli u ngjít natyrshëm në kulmet e poezisë së sotme shqiptare dhe këtë vend ai e konsolidoi dhe e përforcoi nga njëra vepër poetike në tjetrën, deri në atë të fundit, që e la dorëshkrim "''Zogj dhe gurë''", botuar më [[1997]].
Vdiq në pranverën e vitit [[1997]].
 
Azem shkreli u ngjit në maje të letrave shqipe dhe vetës i krijoi
me dhembje e përjetuam ndarejen e tij fizike : NRW,së në [[Gjermania|Gjermani]], në ''Qendrën Kulturore Shqiptare'', ne [[Gelzenkirheni|Gelsenkirchen]],
 
== Veprat letrare ==