Ndryshimi mes inspektimeve të "Betim Muço"

41 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
<!--{{Leter mirnjohje|[[#Mirënjohje]]}}-->
{{Leter Tabela Fund}}
'''Betim Muço''' lindi në [[Tirana|Tiranë]], në vitin [[1947]], është shkrimtar [[shqiptar]].
 
== Edukimi ==
Punoi fillimisht si mësues në [[Kruja|Krujë]]. Nga [[1974]] deri në [[2001]] punoi si sizmolog ne Institutin e Sizmologjise të Akademisë së Shkencave në [[Tirana|Tiranë]], ku fitoi gradat Kandidat i Shkencave dhe Doktor i Shkencave e më pas titullin Profesor. Veç krijimtarisë letrare origjinale dhe publicistikës ka përkthyer në shqip një sërë autorësh si Grin, Bellou, Mishima, Munro, Xhojs e Nabokov.
 
Nga viti [[2001]] jeton e punon në [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|SHBA]].
 
== Tituj të veprave ==