Dallime mes rishikimeve të "1896 në film"

1.674 bytes added ,  15 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (robot Adding: de, en, fr, hu, pl, ru, sv)
No edit summary
<div align=center>
== Box-Office ==
{| {{Tabela}}
|<center> '''[[Listë filmash sipas viteve]]'''</center>
|-
|<center>[[Vitet 1880 në film]] | '''[[Vitet 1890 në film]]''' | [[Vitet 1900 në film]]</center>
|-
|<center>[[1894 në film]] | [[1895 në film]] | '''1896 në film''' | [[1897 në film]] | [[1898 në film]]</center>
|-
|<center>'''[[1896|Viti 1896]]'''</center>
|}
</div>
 
== ÇmimeNgjarje ==
*Janar - Në [[Britania e Madhe|Britani]], [[Birt Acres]] dhe [[Robert W. Paul]] zhvilluan projektorin e filmin të vetë, [[Theatrograph]] (më vonë i njohur si [[Animatograph]]).
*Prill - [[Vitascope]] e [[Thomas Edison]] dhe [[Thomas Armat]] është përdor për të shfaq një film në shfaqjen publike [[New York City]]
* [[William Selig]] themeloi [[Selig Polyscope Company]] në [[Chicago]].
* Casimir Sivan dhe E. Dalphin krijuan formatin 38 mm.
[[Image:The Kiss 1896 Film Strip.jpg|thumb|right|Puthja e parë në film ka qenë në 1896 përfshirë yjet të madhë filmit kanadeze [[May Irwin]] dhe [[John C. Rice]].]]
 
== FilmatFilma ==
* ''[[Arrival of a Train at La Ciotat]]''
* ''[[La fee aux choux]]''
* ''[[The Horse Trough]]''
* ''[[The Kiss (film)|The Kiss]]''
* ''[[Rip Van Winkle]]'' (seri)
* ''[[The Vanishing Lady]]''
 
== VdekjeLindje ==
* [[28 qershor]] - [[Constance Binney]] - [[Aktore]], këngëtare, kërcimtare (v. {{F|1989}})
* [[16 korrik]] - [[Evelyn Preer]] - Aktorja pionire afro-amerikane, këngëtare (v. {{F|1932}})
* [[18 gusht]] - [[Jack Pickford]] - [[Aktor]], i pari "bad boy" i [[Hollywood|Hollivudit]] (v. [[1933 në film|1933]])
* [[30 gusht]] - [[Raymond Massey]] - Aktor (v. [[1983 në film|1983]])
 
== LajmeLidhje Specialetë jashtme ==
* [http://www.imdb.com/Sections/Years/1896 1896] në [[Internet Movie Database]]
 
[[Category:{{Vite në film]]}}
[[Category:Filma 1896| ]]
[[Category:Vite në film]]
[[Category:1896|Film]]
 
== Çmime ==
 
 
== Rekorda ==
 
 
== Vdekje ==
 
 
{{kino-cung}}
 
[[Category:Vite në film]]
 
[[de:Filmjahr 1896]]
24.783

edits