Ndryshimi mes inspektimeve të "Bono"

9 bytes added ,  6 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 52 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q834621 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
| vite aktiv = {{M|1976}} - prezent
| prejardhja = [[Dublini|Dublin]], [[Irlanda|Irlandë]]
| instrument = [[VokalistiKëngëtari|Vokal]], [[Kitara|kitarë]], [[Harmonika|harmonikë]]
| zhanri = [[Rock]], [[post-punk]], [[alternative rock]]
| profesioni = [[Muzika]]nt, [[Aktivizmi|aktivist]], [[Filantropizmi|filantropist]]
| webfaqja = [http://www.u2.com U2.com]
}}
'''Paul David Hewson''' (i lindur më [[10 Maj|10 maj]] [[1960]] në [[Glasnevin]], [[Dublini|Dublin]], [[Irlanda|Irlandë]]), i njohur me pseudonimin '''Bono''', është vokalisti kryesor i [[rock]] bendit irlandez [[U2]]. Bono u lind dhe u rrit në Dublin, dhe vijoi Mount Temple Comprehensive School ku ai e njoftoi gruan e tij të ardhshme, [[Ali Hewson]], si dhe anëtarët e ardhshëm të U2-së. Që nga ajo kohë ai është quajtur Bono nga familja dhe anëtarët e bendit. Bono i shkruan pothuajse të gjitha tekstet e këngëve të U2-së, zakonsiht duke përdorur tema [[Politika|politike]], sociale dhe [[Feja|fetare]]. Gjatë viteve të hershme, tekstet e Bonos kontribuan në tonin rebel të U2-së. Me kalimin e kohës tekstet e tij u inspiruan më shumë nga eksperiencat e tij personale.
 
== Diskografia ==