Dallime mes rishikimeve të "Borakë"

11 bytes added ,  9 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
| ueb =
}}
'''Borakja''' është një fshat i [[Rrethi i Durrësit|rrethit të Durrësit]] në [[Shqipëria|Shqipëri]], ai banohet nga një popullsi boshnjakësh që kanë ardhur që në kohën e luftës së dyte botërore. Fshati i Borakës ndodhen në lindje të [[ShijakShijaku]]utt. Lartësia e nevelit mbi detin është 70 m mbi nivelin e detit. Aty njerëzit flasin gjuhën sllave, ato gjithashtu ruajnë zakonet dhe traditat që kanë pasur që në kohën kur kanë qenë në [[Bosnja dhe Hercegovina|Bosnje dhe Hercegovinë]]. Në komunitetin e Borakës vizitohen shumë herë politikanë të Bosnje Hercegovinës. Komuna e Xhavotës ka bere shumë investime për rregullimin e rrugëve, kanaleve, mbeturinave, ujërave te zeza etj.
 
<!-- == Gjeografia == !-->
5.349

edits