Dallime mes rishikimeve të "Bristol"

47 bytes added ,  9 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Bot: Migrating 85 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q23154 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
'''Bristol''' [brɪstɫ] është një qytet në jugperëndim të [[Anglia|Anglisë]], shtrihet në brigjet e lumit Avon. Ka një popullsi prej rreth 382.000 banorë (në [[2002]]) dhe është i teti në Angli dhe i njëmbëdhjeti në [[Mbretëria e Bashkuar e Britanisë dhe Irlandës së Veriut|Mbretërinë e Bashkuar]] sipas numrit të banorëve.
 
== Qytete partnere ==
* [[Skeda:Flag of Germany.svg|20px|border]] [[Hanoveri|Hannover]] (Gjermani)
* [[Skeda:Flag of Georgia.svg|20px|border]] [[Tiflis]] (Gjeorgjia)
* [[Skeda:Flag of Mozambique.svg|20px|border]] [[Beira (Mosambik)|Beira]] (Mozambikas)
5.349

edits