Dallime mes rishikimeve të "Carlo Collodi"

ska përmbledhje të redaktimeve
{{art-cung}}
'''Karlo Kolodi''' (''Carlo Collodi''), emri i lindjes '''Karlo Lorenzi'''(''Carlo Lorenzi'') lindi me [[24 Nëntor]] [[1826]] në [[Firence]] dhe vdiq [[26 Tetor]] [[1890]]. Një nga letrarët më të famshëm për femijë, italianë dhe botërorë, me veprën më të njohur [[Pinoku]], përralla e famshme për fëmijë.
{{Infobox shkrimtar