Dallime mes rishikimeve të "Ebu Jusufi"

14 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor))
No edit summary
{{për përmirësim}}
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
'''Abu Jusuf''' (798 M), ekonomist arabë, nga trojet e [[Kalifati]]t.
Abu Jusufi në mënyrë të veçantë shkruan për rregullat ekonomike në librin e tij Al-Kharaxh. Ai shkruan për qeverinë e cila është e obliguar për të përmbushur nevojat publike. Ai nuk pajtohet me taksat agrare për tokën. Ai sugjeronte ndryshimin e pagesës së zekatit duke qenë kjo varur nga të korrurat. Ai poashtu ndanë në pjesë projektin se si të financohet ndërtimi i urave, pandave dhe eksploatimit të ujitjes.<ref>[[Hëna e Re]], janar 2007</ref>
 
 
{{cung}}
 
== Burimi i të dhënave ==