Dallime mes rishikimeve të "Ekuatori"

1 byte removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Ekuatori''' është rrethi më i vogel i [[Toka|DeiellitDiellit]], i përfytyruar si një rreth pingul ndaj boshtit të tij e me largësi të njëjtë nga të dy polet dhe që e bashkon Tokën në dy gjysmësfera te barabarta — veriore e [perendimore; rrethi me i madh i një planeti i përfytyruar si një rreth pingul me boshtin e saj të rrotullimit; vija e hequr në një harte që i përgjigjet këtij trekendeshi.
 
{{gjeo-cung}}