Ndryshimi mes inspektimeve të "Numri atomik"

14 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 103 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q23809 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
Në [[Kimia|kimi]] dhe [[Fizika|fizikë]], '''numër atomik''' (gjithashtu i njohur si '''numri i [[Protoni|protoneve]]''') është numri i [[Protoni|protoneve]] që gjendet në bërthamën e [[Atomi|atomike]] , dhe për arsye të njëjta identifikohet edhe si '''Numri i ngarkesër''' së bërthamës.
 
Është e përfaqësuar nga simboli ''''' Z'''''. Numri atomik e identifikon një numër unik të [[Elementetlista kimikee elementeve kimikë|elementeve kimike]]. Në një [[atomi|atom]] me ngarkesë neutrale, numri atomik është i barabartë me numrin e [[Elektronetelektroni|elektroneve]].
 
[[Atomi|Atomet]] kanë numër të njëjt atomike '''Z''' por ndryshme [[Numri i neutroneve]] që shënohet me ''''' N''''', dhe prandaj ndryshimet e masës atomike, janë njohur si [[Izotopi|izotope]].
Numri i [[Neutroni|neutroneve]], ''''' N''''' , është i njohur si '''Numri i neuronit''' të [[atomi]]t ; kështu ,
''''' A''''' ='''''Z''''' + ''''' N '''''.
[[Protoni|Protonet]] dhe [[Neutroni|neutrons]] kanë afërsisht të njëjtën masë ( dhe masa e [[Elektronetelektroni|electroneve]] është e papërfillshme për shumë qëllime), ndërsa [[Masa atomike]] e një [[atomi]] është përafërsisht e barabartë me [[Numri i masës|numrin e masës]]'''''A'''''.
 
[[Atomi|Atomet]] kanë numër të njëjt atomike '''Z''' por ndryshme [[Numri i neutroneve]] që shënohet me ''''' N''''', dhe prandaj ndryshimet e masës atomike, janë njohur si [[Izotopi|izotope]].