Dallime mes rishikimeve të "Oqeani Indian"

v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 160 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1239 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
'''Oqeani Indian''' për nga madhësia është [[oqeanoqeani]]i i tretë në botë. Ai zë rreth 20% të sipërfaqes [[Uji|ujore]] të [[TokëToka|Tokës]]s. Në veri kufizohet me [[kontinentkontinenti]]inn e [[AziAzia|Azis]]ë, në perëndim me [[AfrikëAfrika|Afrikën]]n, në lindje me [[Indokinë]]n, [[Ishujt Sunda]] dhe me [[AustraliAustralia|Australin]]ë. Në jug me[[AntarktidaAntarktiku|Antarktidën]]. Nga [[Oqeani Atlantik]] e ndan Meridiani i 20° i Lindjes, kurse nga [[Oqeani Paqësor]] e ndan Meridiani i 147° i lindjes. Vëllimi i këtij [[oqeanoqeani]]i është rreth 292.131.000 km³<ref name="Bibliography">{{cite book|last=Donald W.Gotthold|first=Julia J. Gotthold|title=Indian Ocean: Bibliography|publisher=Clio Press|date=1988|isbn=1851090347|url=http://books.google.com/books?id=ujoRAAAAYAAJ&q=292,131,000+cubic+kilometers&dq=292,131,000+cubic+kilometers&client=firefox-a&pgis=1}}</ref>
 
Oqeani Indian është rrugë tranzite në mes të [[AziAzia|Azis]]ë dhe [[AfrikëAfrika|Afrikës]]s, prandaj edhë ka qenë arenë e konflikteve.
Për shkak të madhësisë, asnjë shtet nuk ka mundur ta mbizotërojë, deri në vitet 1800, kur [[Mbretëria e Bashkuar e Britanisë dhe Irlandës së Veriut|Britania e Madhe]] kontrollonte pjesën më të madhe të kufirit tokësor të tij.
[[Skeda:Indianocean.PNG|thumb|right|300px|Oqeani Indian]]