Dallime mes rishikimeve të "Organizata e Kombeve të Bashkuara"

v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Bot: Migrating 177 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1065 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
[[Skeda:Flag of the United Nations.svg|thumb|250px|right|Flamuri i OKB-së]]
'''Organizata e Kombeve të Bashkuara''' ([[shkurti|shkurt]]: OKB), është themeluar pas [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së Dytë Botërore]] me qëllim forcimin e bashkëpunimit midis shteteve të botës, zhvillimin ekonomik dhe ruajtjen e paqes në botë. Qendra e OKB-së është në [[Gjeneva|Gjenevë]], ndërsa aktivitetet i zhvillon në qendrën e selisë në [[New York|Nju Jork]], [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|SHBA]].
 
Sekretari i përgjithshëm aktual është [[Ban Ki-moon]].
 
* [[Lista e shteteve|Shtete anëtare të OKB-së]]
* [[Misioni i Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Kosovë|UNMIK]]
* [[UNMIK]]
 
<gallery>
Figura:Bankimoon.jpg|[[Ban Ki-moon]],<br />Sekretar i përgjithshëm
Figura:Kofi Annan.jpg|[[Kofi Annan|Kofi Anan]],<br />Ish sekretar i përgjithshëm
Figura:UN building, Genevra.jpg|Ndërtesa e OKB-së në [[Gjeneva|Gjenevë]]
Figura:UN building.jpg|Ndërtesa e OKB-së në [[New York]]
</gallery>
5.349

edits