Dallime mes rishikimeve të "Orizi"

31 bytes added ,  9 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Bot: Migrating 128 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q5090 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
 
=== Kultivimi i orizit në Shqipëri ===
Para viteve [[1990]], kultivimi i orizit zinte mbi 15000 ha tokë, ku zona tradicionale ishin [[Shkodra]] dhe [[Lezha]], por masivisht është kultivuar oriz edhe në zona të tjera si, në [[Kavaja|Kavajë]], [[Lushnja|Lushnje]], [[Fieri|Fier]], [[Vlora|Vlorë]], [[Saranda|Sarandë]] etj, ku prodhohej 6-9 ton oriz për ha. Për rritjen e rendimentit të tij, në Shkodër u ngrit Instituti i Misrit dhe Orizit (IMO), që hartonte teknologji bashkohore për krijimin e kultivarëve të orizit të përshtatshëm për kushtet klimatiko-tokësore të zonave përkatëse ku kultivohej ajo.
 
Historia post-komuniste e [[Bujqësia në Shqipëri|bujqësisë shqiptare]] ka dëshmuar një zhvendosje në strukturën e prodhimit drejt një modeli të drejtuar nga kërkesa, me një rënie të bimëve fushore industriale (oriz, [[pambuku|pambuk]], [[gruri|grurë]], [[duhani|duhan]]) të ekuilibruar nga një rritje në prodhimin e bimëve foragjere.
 
Por, që nga vitet [[1990|'90]] e deri më tani në [[Shqipëria|Shqipëri]] nuk kultivohet më bima e orizit, ndërsa nevojat e vendit plotësohen nga importi. Në shkallë vendi konsumi i përgjithshëm vjetor i kalon të 20.000 tonët.
== Shih dhe këtë ==
* [[Kina]]
5.349

edits