Ndryshimi mes inspektimeve të "Oslo"

39 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 148 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q585 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
| emri = Oslo
| emri_amtar =
| lloji_vendbanimit = qytet dhe [[Komunakomunat e NorvegjiNorvegjisë|komunë]]
| nofka =
| motoja = [[Latinishtgjuha latine|lt]] ''Unanimiter et constanter''
| figura = Oslo city in 10 images.jpg
| figura_përshkrimi =
| gjatësia =
}}
'''Osloja''' është kryeqyteti i [[Norvegjia|Norvegjisë]] dhe [[Komunat e Norvegjisë|komunë]] në [[Qarqet e Norvegjisë|qarkun]] Oslo. Ka një sipërfaqe 454 km² dhe popullsi 607292 banorë<ref>[http://www.ssb.no/folkendrkv/2012k2/tabeller.html Të dhëna statistikore mbi popullsinë e komunave të Norvegjisë.]</ref>. Në këtë qytet banojnë edhe [[shqiptarët|shqiptarë]], shumica e tyre nga [[Kosova]] dhe [[Maqedonia (kthjellim)|Maqedonia]].
 
== Demografia ==