Ndryshimi mes inspektimeve të "Pagëzimi"

25 bytes added ,  6 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 84 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q35856 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
Në të vërtetë të krishterët besojnë se pas [[Ringjallja|ringjalljes]] së tij [[Jezusi|Jezu Krishti]] iu shfaq nxënësve (dishepujve) të tij dhe i urdhëroi ata të pagëzojnë në emër të Atit, Birit, dhe Shpirtit të Shenjtë, e cila njihet si formula e pagëzimit. Nga mësimet e [[Shën Pali]]t, me pagëzim shënohet larja prej mëkateve të kaluara dhe rilindja e besimtarit në një jetë të re.
== Pagëzimi në judaizëm ==
[[Judaizëm|Judaizmi]] e ushtron [[riti]]n e pastrimit me zhytje në ujë, dhe [[Ungjilli|ungjijtë]] tregojnë që [[Gjon Pagëzori]] e pagëzoi Jezusin.
== Në krishterim ==
[[Skeda:Child baptism with water.jpg|thumb|200px|Pagëzimi i një foshnjeje.]]
[[Kisha Katolike|Kisha katolike romake]], [[kisha ortodokse]] dhe shumica e [[Kisha protestante|kishave protestante]] ushtrojnë pagëzimin e fëmijëve. Pagëzimi ishte një rit i rëndësishëm në qindvjeçarin e 1, dhe pagëzimi i fëmijëve u shfaq në qindvjeçarin e 3.
== Anabaptistët dhe baptistët ==
Reformuesit [[Anabaptistët|anabaptistë]] këmbëngulin në pagëzimin e të rriturve pas rrëfimit të besimit; [[Baptistët]] e sotëm dhe [[Dishepujt e Krishtit]] ushtrojnë po ashtu pagëzimin e të rriturve.