Dallime mes rishikimeve të "Palermo"

43 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
| gjat_g=13 | gjat_m=22 | gjat_s= | gjat_dr =E
}}
'''Palermo''', ose ''Palerma'', është kryeqytet me një milion banorë i krahinës italiane të [[Sicilia|Sicilisë]], i pesti në [[Italia|Itali]] për nga numri i popullsisë, pas [[RomëRoma|Romës]]s, [[Milano]]s, [[Napoli]]t dhe [[Torino]]s, e tridhjetë e parë në nivel evropian, si dhe qendra kryesore urbane të Sicilisë dhe ishullor. Kryeqendër e Krahinën së Palermos dhe e rajonit Siçilia, është selia e Kuvendit rajonal, Universiteti dhe kryepeshkopata kryesore rajonale.
 
Ishte kryeqyteti, [[1160]]-[[1816]], të Mbretërisë e Sicilisë, dhe e dyta-qyteti më i madh i Mbretërisë së Dy Sicilive deri 1861, është qendra kryesore akademike e kulturës, turizmit dhe shkencës në vend dhe një qendër e rëndësishme botimesh, e telekomunikacionit.
[[Skeda:Lapide marmorea S Nicolò dei Greci.jpg|thumb|left|Kisha e Shën Kollit së Arbëreshëve, pllakë mermeri në kujtim të [[Gjergj Kastrioti (Skënderbeu)|Skënderbeut]]]]
=== Kultura shqiptare në Palermo ===
Deri në [[Lufta e Dytë Botërore|Luftën e Dytë Botërore]], para një bombë e shkatërroi, Palerma ka pasur ''Seminarin Shqiptar'' i arbëreshëve të Sicilisë, themeluar nga i madhi [[Gjergji Guxeta|At Gjergji Guxeta]], një shkollë prestigjioze ku studiuan intelektualët më të shquar [[arbëreshët|arbëreshë]] (për shembull [[Nikolla Keta]], [[Dhimitër Kamarda]], [[Zef Skiroi]], etj.).
 
Shqiptarët në Palermo kanë edhe sot kishën e tyre, ''[[Kisha e Shën Kollit së Arbëreshëve]] në Martoranën'', ku është mesha në [[Gjuha greke|gjuhën greke]] dhe [[Gjuha shqipe|shqipe]] në ritin [[Kisha Bizantine Arbëreshe|bizantin-ortodoks]]. [[Eparkia e Horës së Arbëreshëvet]] ka në Palermo një kongregacion fetar i grave arbëreshe/shqiptare të ritit bizantin: ''Kongregacioni i Motrave Basilian e Shën Makrinës'', pranishëm edhe në [[Shqipëria|Shqipëri]] dhe [[Kosova|Kosovë]].
 
Te [[Universiteti i Palermos]] është ''Katedra e Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe'', një nga ata më të vjetër në Itali themeluar nga i madhi arbëresh [[Gaetano Petrotta]]. Në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë, themeluar nga shqiptarët e Sicilisë kryesuar nga [[Hora e Arbëreshëvet]], ekzistoj në Palermo ''Komiteti Italo-Shqiptar'', pas ''Lidhja Italo-Shqiptare'', për pavarësinë e [[Shqipëria|Shqipërisë]], lidhjë rëndësishme për pavarësinë e ardhshme.